Przydatne wskazówki dla rodziców, które pomogą dzieciom radzić sobie ze stresem i niepokojem

Stres i niepokój są częścią życia każdej osoby, w tym twoich dzieci.

Oto rady, jak przygotować dzieci na najczęstsze problemy życiowe, które mogą napotkać, i jak sobie z nimi radzić.

Śmierć

W wieku około 7 lat lub wcześniej dzieci zwykle pytają rodziców: „Co się dzieje po śmierci?”

„Kiedy dzieci o to pytają, ważne jest, aby zachować ich ciekawość i szczerze odpowiedzieć” – mówi Claire Bidwell Smith, psychoterapeutka i autorka książki „The Missing Stage of Grief: A Revolutionary Approach to Understanding and Healing the Impact of Loss”.

C.B.Smith poleca zapytać: „Jak myślisz, co się dzieje?” Jeśli twoje dziecko zapyta, czy ludzie lub zwierzęta są w raju, odpowiedz szczerze na podstawie przekonań twojej rodziny.

„Obawy dzieci o śmierć mogą wzrosnąć, gdy zdadzą sobie sprawę, że rodzice nie mogą ich ochronić przede wszystkim” – mówi Abigail Marx, psycholog kliniczny z San Francisco, która specjalizuje się w tej dziedzinie.

Strach przed śmiercią może również wzrosnąć po utracie bliskiej osoby lub członka rodziny.

Porażka w grach sportowych lub innych aktywnych zajęciach twojego dziecka

Musisz zrozumieć, dlaczego twoje dziecko może mieć trudności, gdy jego drużyna nie radzi sobie. Kluczem do zmniejszenia niepokoju jest skupienie się na wysiłku (np. chwalenie dziecka za świetną grę), a nie na wyniku. Chwal swoje dziecko, czy wygra, czy nie.

Zła ocena

Słaba ocena może wydawać się dziecku końcem świata, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nigdy nie karć dziecka, motywuj je!

Pierwsza miłość

Jeśli potrafisz przypomnieć sobie swoje zdenerwowanie i zażenowanie związane z pierwszą miłością, zrozumiesz, dlaczego twoje dziecko traci głowę za każdym razem, gdy mówi o obiekcie swoich uczuć. Porozmawiajcie o tym.

Pierwsza miłość to dobra okazja do rozpoczęcia dyskusji o tym, co podoba się twojemu dziecku w innych ludziach. Bądź przyjacielem swojego dziecka.

Samotny mężczyzna adoptował nastolatka, który kilka lat temu został porzucony w szpitalu przez rodziców

Według wierzeń starożytnych, dusza dziecka wybiera rodziców przed urodzeniem

Mężczyzna i kobieta musieli odwołać ślub z powodu kwarantanny, ale ich syn i córka zorganizowali dla rodziców ślub