Jakie szkodniki najlepiej zwalczać jesienią? Kompetentna ochrona ogrodu

Zwalczanie szkodników w ogrodzie ustaje dopiero zimą, a czasem można je kontynuować metodami pasywnymi.

Istnieje osobna grupa pasożytów, które stają się najbardziej wrażliwe dopiero z nadejściem jesiennych chłodów. Porozmawiajmy o nich.

Walka z turkuciem podjadkiem

Jesienią to pełzające stworzenie pcha się w pułapki zastawione przez letnich mieszkańców. Nie da się gołymi rękami załatwić szkodnika, ale jeśli ustawimy hałdy gnoju w miejscach, gdzie szkodnik może się pojawić, to możemy być pewni, że „bestia” schowa się tam na zimę.

Gdy przyjdą mrozy, pułapki można spalić.

Zwalczanie ślimaków

Gastropody w tym czasie przygotowują się do zimowania. Ktoś się zdziwi, ale na zimę ślimaki wchodzą do ziemi lub chowają się w resztkach roślinności. Przy okazji: wielkim szczęściem jest znalezienie w tym czasie sprzęgła pasożyta. Faktem jest, że jaja ślimaków wytrzymują najsilniejsze mrozy. Lepiej nie ulegać ceremoniom i nie stosować środków chemicznych. Podczas zimy środki chemiczne przejdą do gleby i nie zaszkodzą uprawom.

Walka z mrówkami

Można walczyć metodami ludowymi, ale tak naprawdę nadają się one tylko jako środek zapobiegawczy, czyli tymczasowy. W tym przypadku letnicy stosują aromaty, których mrówki nie lubią. Mogą to być liście anyżu, trociny ze startym czosnkiem i inne.

Ale lepiej jest zalać kolonię roztworem 10 litrów wody, 400 gramów mydła do prania, 10 łyżek nafty i 2 łyżek kwasu karbolowego. Na mrowisko można nasypać sól lub popiół albo zalać wrzątkiem.

Walka z kretami

black mole in open air, molehill

Kontrowersyjny punkt. Faktem jest, że krety rzadko szkodzą uprawom. Może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy stworzenie układa swoje nory i przypadkowo uszkadza korzenie roślin. Kret żywi się tymi owadami, z którymi tak wytrwale walczą letni mieszkańcy. Dlatego nie należy całkowicie przepędzać kretów z terenu, można jedynie ograniczyć siedlisko, instalując repelenty — elektroniczne lub mechaniczne.

Walka z myszami

Z myszami i szczurami trzeba walczyć. Repelenty są dobre do domu, ale na budowie lepiej zastawiać pułapki i stosować trucizny i inne, warto wziąć pod uwagę, że gryzonie zimą lubią chować się w słomie, więc rzadko stosuje się ją jako ściółkę lub trzeba będzie w niej umieszczać przynęty z truciznami.

Naukowcy odkryli ewentualną lokalizację ogrodu Eden. Znaleziono raj na Ziemi

Czy w Polsce pojawi się nowe województwo? Kaczyński skomentował sytuację

Jak uratować zbiory po gradobicie. Wskazówki od ogrodników