Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie i chronić uprawę. Najlepsze wskazówki

Ślimaki to nieznośne szkodniki, których śluz psuje roślinę, z którą się stykają.

W dodatku są to zwierzęta nocne, więc często nawet zahartowany ogrodnik może nie zdawać sobie sprawy ze skali problemu, jeśli wieczorem nie odwiedzi stanowiska. Mówimy o skutecznych ekologicznych środkach zwalczania ślimaków.

Ślimaki prowadzą nocny tryb życia, w ciągu dnia chowają się w górnej warstwie gleby, zjadając korzenie. W nocy wychodzą ze swoich magazynów i uszkadzają rośliny, jedząc dziury w liściach, owocach i jagodach, niszcząc w ten sposób całą roślinę. O tym, że właśnie tutaj ślimaka wskazywała błyszcząca śluzowa ścieżka, która, poruszając się, zwykle opuszcza osobnika.

Ślimaki należy zwalczać od maja do lipca, kiedy to należy starać się je jak najbardziej zniszczyć – odchwaszczanie, koszenie działek, spulchnianie gleby, czyszczenie stert liści, odrapanych pniaków czy gałęzi. Miejsca te służą ślimakom jako schronienie przed upałem latem i chłodem jesienią. Należy również prowadzić uprawę międzyrzędową, gdzie ślimaki składają nowe jaja w sierpniu.

Skuteczne jest ręczne zbieranie skorupiaków. Konieczne jest zbieranie ślimaków z roślin i gleby w deszczową pogodę, po deszczu, w nocy i rano w rosie, kiedy mięczaki aktywnie pełzają i żerują. W celu mechanicznego zbierania ślimaków w miejscach ich nagromadzenia rozrzuca się mokre szmaty, kawałki łupków, sklejki, deski itp.

Jakie przynęty można wykorzystać do zbierania ślimaków

Skutecznym sposobem radzenia sobie ze ślimakami jest przygotowanie pułapek z napojów, które uwielbiają te szkodniki. Przyda się tu piwo, kefir, kompot lub roztwór z miodem. Wsypując te smakołyki do płaskich spodków lub plastikowych butelek wkopanych w ziemię, następnego ranka w pojemnikach znajdziesz garść ślimaków.

Skórki grejpfruta lub melona mogą również służyć jako przynęta na śliskie szkodniki. Rano możesz zbierać ze szkodników siedzących pod skórkami.

Między rzędami umieść zwilżoną gałązkę i liść kapusty. Rano ślimaki zbiorą się na tej pułapce i nie będzie trzeba ich szukać i zbierać jeden po drugim.

Jak odstraszyć ślimaki

Ślimaki i ślimaki nie znoszą cierpkich pachnących roślin, więc dobrym rozwiązaniem byłoby posadzenie w przejściach czosnku, cebuli, rozmarynu, lawendy lub szczawiu. Ich zapach z pewnością utrzyma szkodniki z dala od Twojego ogrodu.

Ślimaki są wrażliwe na wapno palone lub chlor. Konieczne jest posypywanie łóżek wapnem późnym wieczorem lub w nocy, gdy szkodniki wychodzą ze swoich schronów, aby zarobić, w ilości 20-30 gramów wapna na metr kwadratowy. Ale wapno działa tylko w bezpośrednim kontakcie z ciałem mięczaka. Dlatego w deszczową pogodę skuteczność stosowania wapna nie jest wysoka – ślimaki są łatwo oczyszczane z żrących cząstek z powodu obfitego wydzielania śluzu.

Opryski przeciw ślimakom

Innym sposobem jest traktowanie liści środkami przyjaznymi dla roślin. Możesz więc rozpuścić 50 gram sproszkowanej musztardy w 300 ml wody, pozwolić płynowi zaparzyć, a następnie dodać kolejne 700 ml wody i spryskać tym roztworem swoje ziemie. Zamiast musztardy możesz użyć naparu z czosnku. Przygotowanie jest dość łatwe: wystarczy zmiażdżyć kilka goździków i wlać trochę wody. Lepiej spryskać uprawy warzyw wcześnie rano, ponieważ ślimaki lubią się zbierać w wilgotnych, chłodnych miejscach.

Jedną z metod radzenia sobie ze ślimakami jest użycie amoniaku. 100-150 ml 10% amoniaku rozpuszcza się w 10 litrach wody. Lek natychmiast zabija ślimaki w kontakcie, ale sam lek jest bardzo niestabilny i szybko traci swoje właściwości, dlatego należy go spryskać natychmiast po przygotowaniu. Opryskiwanie amoniakiem przeprowadza się późnym wieczorem podczas największej aktywności ślimaków między 21 a 2 nad ranem.

Naturalni wrogowie ślimaków i ślimaków

Ptaki to drapieżniki, które lubią jeść różne szkodniki, w tym ślimaki.

Dobrym pomysłem jest prowadzenie kurcząt lub gęsi po obszarze zarażonym ślimakami. Jeśli nie hodujesz drobiu, radzimy zrobić karmnik dla ptaków, który poleci do Twojego ogrodu — lubią też dziobać szkodniki. Drugi front możesz też otworzyć, ustawiając na parceli wiadra z wodą — przyciągnie to żaby, które wraz z ptakami rozpoczną walkę ze ślimakami. Spośród ssaków szczególnie upodobały sobie jeże.

Bardzo kosztowny sposób posypania ślimaków solą, która wyciągnie z nich wilgoć i zabije. Ta metoda jest odpowiednia dla tych, którzy są bardzo chorzy na szkodniki i chcą się z nimi okrutnie wyrównać.