Główny powód, dla którego bogaci pomnażają swoje bogactwo, a biedni nie stają się bogatsi

Czym różni się myślenie bogatych od myślenia biednych.

Jednym z powodów, dla których niektóre osoby są bogate i pomnażają swój majątek, a inne są biedne i nie stają się bogatsze, jest odmienna mentalność tych grup ludzi.

Wyobraź sobie, że 3% bogatych posiada 96% światowego bogactwa, a 96% ludzi dzieli się pozostałymi 4% środków!

Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby wyrwać się ze zdecydowanej większości ludzi.

Pytanie leży w mentalności, czyli tzw. sposobie myślenia. Opowiemy o 5 składnikach, które odróżniają biednych od bogatych.

Bezpieczeństwo i wolność

Na potrzeby naszej historii podzielmy ludzi na biednych i bogatych. Zacznijmy od biednych. Ich myślenie skupia się na tym, aby każda dziedzina życia była jak najbardziej bezpieczna: w pracy, w komunikacji i zachowaniu.

Ludzie ci skupiają się na tym, aby zgromadzić jak najwięcej pieniędzy, oszczędzać je i nie wydawać na próżno, a zaoszczędzone pieniądze w końcu tracą swoją wartość z powodu inflacji, która bezlitośnie je pożera.

No bo jak można oczekiwać jakichkolwiek osiągnięć, prowadząc tak ostrożny tryb życia? Bezpieczeństwo może zostać naruszone w każdej chwili, nawet w najbardziej pozornie spokojnej pracy. Możesz złożyć podpis w niewłaściwym miejscu, ulec wypadkowi, albo firma, w której pracujesz, może nagle zbankrutować. Związki nie gwarantują też całkowitego spokoju, bo nigdy nie dowiesz się, co dzieje się w głowie drugiej osoby.

Jeśli mówimy o ludziach bogatych, to nie boją się oni podejmować ryzyka i stawiać na szali wszystkiego, co mają. Niektórzy z nich wielokrotnie tracili majątek, a potem stawali na nogi i stawali się znacznie bogatsi niż wcześniej. Przeżywają każdy dzień jako ostatni, zdobywając maksimum emocji, rozumieją, że życie jest zbyt nieprzewidywalne, by odkładać je na jutro.

Czym jest dla nas wolność finansowa? To zaplanowany budżet, w którym jest miejsce na rozpieszczanie siebie. Dla tych osób jest to możliwość zarządzania finansami bez planowania zakupu nowej pary spodni z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Niczego w naszym życiu nie da się przewidzieć, dlatego czasem lepiej jest zaryzykować i nie myśleć o tym, co się stanie w razie porażki, niż siedzieć i żałować, że w pewnym momencie życia nie podjęło się ryzyka.

Zrozumienie różnicy między pieniędzmi a bogactwem

Osoby o niskich dochodach zawsze są nastawione na zarabianie pieniędzy, dla nich waluta jest głównym wyznacznikiem bogactwa. Problem w tym, że pieniądze to kawałek papieru, który z czasem traci swoją wartość. Biedni ludzie nie wierzą w korzyści płynące z inwestycji, w to, że inwestycje mogą przynieść dochód w czasie.

Osoby te skupiają się na zbieraniu, zbieraniu i jeszcze raz zbieraniu, zaspokajając wewnętrznego Żyda. Oszczędność jest największym i decydującym czynnikiem, który kieruje nimi w życiu, a podejmowanie ryzyka i inwestowanie pieniędzy gdziekolwiek nie jest dla tych facetów.

Bogaci ludzie pracują, aby stworzyć bogactwo, a nie pieniądze, i zawsze inwestują w rzeczy intelektualne lub materialne. Jaka jest różnica między pieniędzmi a bogactwem? Pieniądze to tylko fizyczna waluta, która z czasem ulega deprecjacji i ma niewielką wartość, natomiast bogactwo to coś, co jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i nie traci swojej wartości. Na przykład 4.000.000 na koncie bankowym to pieniądze, ale posiadanie domu za 4.000.000 to bogactwo, bo jego wartość nie spadnie z czasem.

Szybkie rezultaty i natychmiastowa gratyfikacja

Uzyskanie szybkich, natychmiastowych efektów swoich działań jest tym, na czym skupiają się ludzie niezamożni. Chcą zarabiać coraz więcej, nie mając jasnego planu działania i celu, do którego potrzebują finansów. Nie są w stanie zasadzić nasion swoich wysiłków dzisiaj i czekać tak długo, jak trzeba, aby te nasiona wyrosły na wynik, który następnie przyniesie zarobek. Są zainteresowani tylko natychmiastowym dochodem, który może zaspokoić dzisiejsze potrzeby.

Ludzie skupieni na perspektywach dobrych zarobków są bardzo cierpliwi. Oczywiście, chcieliby mieć natychmiastowy przepływ finansowy, który zapewni wszystkie ich potrzeby, ale rozumieją, że jest to niemożliwe. Bogaci ludzie potrafią odkładać przyjemność na później, by później wielokrotnie ją pomnożyć. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w swoim życiu, to zaakceptuj fakt, że na niektóre inwestycje będziesz musiał poczekać, aż zaczną przynosić zyski. I uświadom sobie, że zanim osiągniesz sukces, będziesz musiał ponieść niejedną porażkę.

Wykorzystaj swój czas lub sprzedaj go

Dziś wpadamy w pułapkę sprzedawania swojego czasu. Samo społeczeństwo uczy nas, że za godziny, które komuś dajemy, należy brać pieniądze. Czy jednak jest to właściwe stanowisko?

Biedni zawsze szukają okazji, by sprzedać swój czas z większym zyskiem, zamiast wykorzystywać go dla własnej korzyści. Jesteśmy uczeni pracy dla właścicieli firm, a nie bycia nimi, uczeni jak zostać dobrym pracownikiem, a nie jak go zatrudnić. W końcu jesteśmy nauczeni pracować dla pieniędzy, a nie sprawić, by nasz kapitał pracował dla nas.

Właściwe podejście, które stosują ludzie sukcesu, polega na tym, że sprzedając swoje usługi — nie zbudujemy ogromnej fortuny. Zamiast inwestować swój osobisty czas, inwestują czas innych ludzi, płacąc za ich czas i koszty pracy. Dochody, które przyniosą pracownicy, wielokrotnie przewyższają to, co mogliby zarobić sami. Uwolnij swój czas, wykorzystaj go właściwie i zapłać innym za poświęcenie swojego czasu dla Ciebie.

Najważniejsze

Wszystkie powyższe czynniki są bardzo ważne, ale jest jedna różnica, która ma kapitalne znaczenie. Biedni zawsze szukają odpowiedzi na pytanie: jak zarobić więcej pieniędzy? Jak osiągnąć sukces? Jak zacząć robić coś nowego i na tym zarabiać? A od innych słyszą następujące odpowiedzi: znajdź nową, lepiej płatną pracę, idź na zaawansowane szkolenia. Raz po raz próbujemy więc handlować naszym czasem, poprawiając tylko jego jakość, licząc na błyskawiczne efekty i wyższe zarobki. To jest ten problem, że nie da się wyjść z tego błędnego koła, które trzyma nas w obrębie pewnego dochodu. Potrzebna jest prawdziwa chęć wyjścia z tego cyklu i uwolnienia się od niego — to mentalność bogatego człowieka.

Osoba bogata będzie szukała odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Mają wizję tego, na co muszą zarobić pieniądze, na co je wydać i gdzie je zainwestować. Wtedy zadają sobie pytanie „jak?”: jak wykorzystać ludzi do osiągnięcia zysku, jak wykorzystać ludzi, którzy mają umiejętności i wiedzę, czyli ludzi wykwalifikowanych, ale biednych? Gdy masz już plany i znajdziesz odpowiednich ludzi, następuje trzeci krok. Konieczna jest cierpliwość, bez której nie będzie sukcesu. Po wykonaniu wszystkich zadań ludzie bogaci otrzymują zarówno dochód, jak i bogactwo, co uniezależnia ich od pieniędzy i daje wolność w czasie.

Czy w Polsce pojawi się nowe województwo? Kaczyński skomentował sytuację

Właściciele nieruchomości zapłacą za świadectwo energetyczne. Co to znaczy w praktyce

Właściciele nieruchomości zapłacą za świadectwo energetyczne. Co to znaczy w praktyce