Ukąszenie kleszcza i użądlenie pszczoły. Co robić

Latem, kiedy ludzie wyjeżdżają na wakacje poza miasto do swoich domków letniskowych lub wybierają się na piknik nad jeziorem, są bardziej narażeni na użądlenia i ukąszenia różnych owadów.

Kleszcz

Kleszcz pospolity jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi, ponieważ jest nosicielem niebezpiecznych chorób. Aparat jamy ustnej pasożyta jest zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić głębokie i mocne przyklejenie się do skóry.

W takim przypadku osoba nie odczuje bólu i może wykryć kleszcza na swoim ciele nawet po kilku dniach. Może się okazać, że spadł po ukąszeniu.

Następnie w miejscu ukąszenia pojawi się czerwona plama o średnicy kilku centymetrów, a pośrodku — czarna lub czerwona kropka. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Co robić w domu w przypadku ukąszenia kleszcza? Gdy nie ma sposobu na dostanie się do szpitala, kleszcza można usunąć w domu. Istnieje kilka sposobów:

Przy pomocy nitki zrobić pętlę, narzucić na kleszcza i delikatnie wyciągać, poruszać go z boku na bok.

Drugi sposób to pinceta. Ważne jest, aby nie dopuścić do pozostawienia części kleszcza w ciele.

Istnieją specjalne urządzenia do usuwania kleszczy, które można kupić w aptece. Po usunięciu kleszcza nasmaruj miejsce ukąszenia środkiem antyseptycznym.

Pszczoła

Pszczoła umiera po użądleniu. Dzieje się tak dlatego, że wraz z żądłem traci przewód pokarmowy. Dlatego użądlenie pszczoły jest łatwe do rozpoznania.

Żądło należy pilnie usunąć, aby trucizna nie dostała się do krwiobiegu. Użądlenie pszczoły ma drugie miejsce wśród przyczyn anafilaksji. Jeśli wystąpi duszność, niskie ciśnienie krwi lub problemy z oddychaniem, wezwij pogotowie ratunkowe.

Pierwsza pomoc.

Najczęściej dorośli wiedzą, jak ich ciało reaguje na użądlenie pszczoły. W przypadku dziecka sytuacja nie jest znana. W każdym razie podstawowe działania muszą zostać przeprowadzone szybko.

Od tego zależy stopień rozprzestrzeniania się toksycznych substancji przez krew.

1. Natychmiast wyciągnij żądło. Lepiej to zrobić przy pomocy sterylnej pincety lub czystych rąk. Ważne jest, aby pod skórą nic nie zostało.

2. Namocz czystą szmatkę lub gazę w amoniaku, lub alkoholu etylowym, occie, roztworze sody lub nadmanganianu potasu. Przyłóż do rany. Trzymaj tak długo, jak to możliwe. Powtórz czynność. Minimalizuje to ból i hamuje rozwój reakcji zapalnych.

3. Umyj uszkodzoną część ciała mydłem (najlepiej szarym) i przyłóż lód.

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza podczas wypoczynku na łonie natury. Przydatne wskazówki

Jak chronić się przed kleszczami bez chemii? Kilka prostych i efektywnych sposobów

Uczymy się prawidłowo szczepić drzewa, aby uzyskać obfite zbiory. Metoda sprawdzona przez lat