Jak chronić się przed kleszczami bez chemii? Kilka prostych i efektywnych sposobów

Po zimnie wraz z uroczymi owadami z zimowisk wylewa się wiele szkodników. Jak uprawiać ziemię przed atakiem tych stworzeń bez uciekania się do środków chemicznych?

Według najnowszych danych na świecie istnieje około 54 000 gatunków roztoczy. Niektóre z nich wolą mieszkać w domu, podczas gdy inne są w stanie przetrwać w dowolnym miejscu i przystosować się do różnych warunków życia.

Na przykład roztocza ikodyczne, które nadal są nazywane zapaleniem mózgu i boreliozą ze względu na ich zdolność do przenoszenia tych chorób, uwielbiają żyć w trawie i atakować ludzi przy najbliższej okazji. Jak zminimalizować tę okazję za pomocą dość prostych i niedrogich metod?

Jak radzić sobie z roztoczami na działce za pomocą środków ludowych

Istnieje co najmniej 10 prostych sposobów ochrony witryny przed owadami wysysającymi krew, których nie zaprosiłeś.

Co musisz zrobić?

Oczyść ziemię

Jak chronić się przed kleszczami bez chemii? Kilka prostych i efektywnych sposobów

Roztocza czołgają się na powierzchnię ziemi w temperaturach 1-3 C i zaczynają gryźć w 7-10 C. W innym czasie wolą ukrywać się w górnych warstwach gleby. Dlatego podczas ocieplenia ważne jest, aby oczyścić obszar opadłych liści, które przypadkowo pozostały na nim, i inne zanieczyszczenia, w których roztocza znajdują tymczasowe schronienie.

Koś trawnik

Jak chronić się przed kleszczami bez chemii? Kilka prostych i efektywnych sposobów

Ta metoda rozwiązuje jednocześnie dwa zadania — pielęgnację trawnika i usunięcie roztoczy z ich siedliska koronowego — wysokiej trawy.

Należy zauważyć, że koszenie trawnika jest ważne nie tylko wiosną, ale także regularnie: zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się roztoczy i szkodników na miejscu.

Zbieraj roztocza ręcznikiem

Ludzie, którzy wypróbowali tę metodę, twierdzą, że działa ona dobrze i może być używana do wykrywania wielu roztoczy jednocześnie. Po koszeniu trawnika na niewielkiej pozostałej trawie wystarczy położyć ręcznik, a następnie ostrożnie go zebrać, nie przewracając. Jeśli na stronie znajdują się roztocza, na pewno będą z tyłu tkaniny.

Ułóż ścieżki ogrodowe

Szczypce lubią żyć w roślinności, ale tutaj, na żwirze lub między płytkami chodnika, nie mają nic do roboty. Dlatego warto wyposażyć te ścieżki w ścieżki ogrodowe i poruszać się nimi bardziej, niż chodzić po trawie.

Zmniejsz liczbę obszarów wilgotnych i zacienionych na działce

Kleszcze wolą osiedlać się w takich miejscach, ale słoneczne miejsca nie lubią.

Utwórz „granice” między działką a lasem

Jeśli Twoja strona znajduje się w pobliżu lasu, kleszcze są prawdziwą ucztą. Możesz sprawić, by czołganie się do gości było przyjemne dzięki szerokiej „granicy” żwiru, trocin lub piasku, umieszczonej pomiędzy domem a plantacjami leśnymi.

Nie pozwól dzikim i nieostrożnym zwierzętom

Obcęgi są w stanie poruszać się i „jeździć” na zbłąkanych zwierzętach, które czasem lubią spacerować w pobliżu posiadłości wiejskiej, a nawet iść do ognia, aby zjeść domowe marchewki lub kapustę.

Możesz chronić siebie i swoich bliskich przed tymi wszystkimi problemami, budując nowy wysoki płot lub, w ostateczności, naprawiając stary. Jeśli twój pies lub kot przyszedł z tobą do domku, nie wypuszczaj go z okolicy: porozumiewanie się z nieostrożnymi „krewnymi” może pomóc Twojemu zwierzakowi przynieść kleszcze na jego płaszczu.

Pozbądź się małych gryzoni

Jeśli łatwo jest pozbyć się stosunkowo dużych dzikich zwierząt, znacznie trudniej jest uciec od małych gryzoni, takich jak myszy: te małe szkodniki są w stanie dotrzeć do obszaru nawet przez najmniejsze pęknięcia i nieść niebezpieczne choroby, ale także kleszcze. Dlatego ważne jest, aby wyeliminować źródło ich dystrybucji.

Rośliny odstraszające rośliny

Szczypce nie są kochane przez wszystkie rośliny. Na przykład boją się zapachu wrotyczu pospolitego, szałwii, złocienia, lawendy, a także upraw ogrodowych, takich jak bazylia, rozmaryn i mięta. Nawiasem mówiąc, myszy też ich nie kochają, więc nie możesz wybierać spośród dwóch zła i pozbyć się obu naraz.

Aby uprawiać działkę za pomocą środków ludowych

Niektóre absolutnie bezpieczne rozwiązania dla ludzi boją się roztoczy, takich jak ogień. Na przykład te, które mają czosnek. Oto przepis na jeden z nich.

Konieczne jest zmielić 4 ząbki czosnku, wymieszać z 1 łyżką. l. olejek lawendowy lub dowolny olej z grupy drzew iglastych i pozostawić na noc. Następnie odcedź, dodaj 1 łyżeczkę mydła w płynie i 2 szklanki wody. Dobrze wymieszaj. Za pomocą tego roztworu traktuj trawnik opryskiwaczem. W ciągu 1-2 tygodni użyj ręcznika, aby sprawdzić, czy roztocza na trawniku. W razie potrzeby powtórz procedurę.

Jeśli zauważysz, że po spryskaniu trawa na trawniku zmieniła kolor na żółty, zmniejsz stężenie roztworu, rozcieńczając go wodą podczas następnego zabiegu.