Te pięć nawyków należy nabyć po 65 roku życia, aby je przedłużyć

Naucz się korzystać z sieci społecznościowych

Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się korzystać przynajmniej z Facebooka, nadszedł czas na to. Naukowcy z National Academy of Sciences w USA udowodnili, że aktywne korzystanie z sieci społecznościowych może przedłużyć życie o 12%.

Dotyczy to szczególnie osób starszych: sieci społecznościowe pomagają im nie odczuwać samotności, a także utrzymać aktywność tych obszarów mózgu, które najszybciej narażone są na demencję.

Rozmawiaj częściej z wnukami

Osoby, które spędzają dużo czasu ze swoimi wnukami, mają o wiele większe szansy doczekać się prawnuków.

Badanie, które trwało 20 lat, wykazało, że dziadkowie, którzy dużo czasu spędzają z wnukami, są mniej podatni na stres, nadciśnienie i choroby serca.

Odwiedź bibliotekę

… Lub kup e-booka i pobierz więcej książek. Badanie, w którym wzięło udział 3500 osób, potwierdziło, że miłośnicy książek żyją dłużej.

Szanse na długie życie tych osób, które czytają co najmniej 3,5 godziny tygodniowo są o 12% większe niż osób czytających mniej.

I o 27% większe w porównaniu do osób, które w ogóle nie czytają. Nawiasem mówiąc, chodzi tylko o książki i czasopisma drukowane. Artykuły w Internecie nie są brane pod uwagę.

Częściej oglądaj komedie

Kobiety, które uwielbiają się śmiać, żyją dłużej — do takiego wniosku doszli norwescy eksperci. Kobiety o dobrym poczuciu humoru mają o 48% mniejsze ryzyko śmierci w porównaniu do kobiet poważnych.

Rzecz polega na tym, że śmiech pomaga zneutralizować kortyzol, hormon stresu, który osłabia układ odpornościowy i niekorzystnie wpływa na serce, naczynia krwionośne i metabolizm.

Zacznij biegać

Każda godzina biegu wydłuża życie o 7 godzin – do takiego wniosku doszli naukowcy z University of Iowa.

Jeśli jednak nie lubisz biegać, możesz zastąpić bieganie na rower (zmniejsza ryzyko śmierci o 23%) i szybkie chodzenie (zmniejsza ryzyko o 12%).

Chłopak rzucił wszystko i podróżuje po świecie, nie zapominając powiadomić mamę, że jest w porządku

Horoskop na 15 maja 2020. Co nas czeka