Poważne zmiany dla kierowców. Lista wykroczeń, za które można dostać mandat w Polsce

Każdy kierowca powinien dobrze znać przepisy ruchu drogowego, ale życie pokazuje, że nawet przy dużej wiedzy nie zawsze uda się uniknąć mandatu.

Wjazd na skrzyżowanie „na żółtym świetle”

Wielu kierowców decyduje się na wjazd na skrzyżowanie, gdy widzą żółte światło na sygnalizatorze. Tymczasem przepisy mówią, że żółte światło na światłach oznacza, że ​​nie można jechać na skrzyżowanie.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ostatniej chwili zapala się żółte światło, a kierowca nie miałby szansy na hamowanie bez stwarzania niebezpiecznej sytuacji.

Kara za nieautoryzowany wyjazd na żółte światło wynosi 6 punktów karnych i do 500 zł.

Wyprzedzanie na oznaczonym zakręcie

Ta zasada może nie być znana wszystkim, dlatego warto zdać sobie sprawę, że wyprzedzanie na zaznaczonym zakręcie jest niezgodne z prawem (chodzi o wyprzedzanie innych pojazdów). Wyjątkiem są drogi jednokierunkowe i dwukierunkowe z oznaczonymi pasami.

Nieprzestrzeganie powyższego zakazu będzie skutkować karą w wysokości 300 zł i 5 punktami karnymi.

Kara za zanieczyszczenie dróg

Nawet niewinna podróż może zakończyć się mandatem. Nieumyte pojazdy mogą zanieczyścić drogę (np. po wycieczce za miasto, gdzie jest dużo bagien i błota). Na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń za zanieczyszczenie dróg grozi kara grzywny do 1500 zł.

Parking na terenie dla taksówki

Jest to bardzo popularny sposób na wyrobienie mandatu – wielu kierowców źle rozumie przekreślony znak z napisem „TAXI”. W rzeczywistości oznacza to początek postoju taksówek, a nie jego koniec. Podobnie – znak „TAXI” bez krzyżyka oznacza koniec postoju.

W efekcie bez problemu można dostać mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny (znaki drogowe D-19 i D-20).

Kara za nie wpuszczenie osoby niepełnosprawnej

Na podstawie art. 26 ust. 7 Kodeksu Drogowego, gdy kierujący zobaczy osobę niepełnosprawną o znacznie ograniczonej sprawności ruchowej, przechodzącą przez jezdnię (nie na przejściu dla pieszych), obowiązany jest zatrzymać pojazd. Niespełnienie tego warunku będzie skutkować karą w wysokości 350 zł.

Parking na chodniku

Przepisy pozwalają na zaparkowanie samochodu na chodniku, ale musisz pamiętać, że przepisy wymagają, aby piesi mieli minimalną odległość 1,5 metra.

Nieprzestrzeganie tego ograniczenia będzie skutkować karą w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. (Kodeks drogowy, art. 47 ust. 1 ust. 2)

Przyspieszenie z przyczepą

Ograniczenie prędkości dla samochodu z przyczepą jest takie samo jak dla ciężarówek. Na przykład na autostradzie jest to 80 km/h. Na innych drogach, czyli tam, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h dla samochodów bez przyczepy, 70 km/h dla przyczep.

Pasy awaryjne wzdłuż autostrady

Kierowcy mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 200 zł za niewłaściwe korzystanie z pasa awaryjnego na autostradzie, czyli cokolwiek innego niż zatrzymanie awaryjne.

Domowe sposoby na wywabianie plam w samochodzie. Sposoby, które powinien znać każdy właściciel samochodu

Najlepsza gaśnica do samochodu. Jak wybrać

Dlaczego właściciele samochodów są sami odpowiedzialni za dodatkowe koszty? Jak nie przepłacać za serwis samochodowy