Polska zmieniła zasady testowania na COVID-19 na lotniskach. Czego oczekiwać

Polska nie tylko łagodzi kwarantannę dla mieszkańców, ale także łagodzi zasady dla osób przybywających do kraju.

Tak, teraz można przeprowadzić testy na koronawirusa przed przejściem kontroli granicznej na lotniskach, ale nie po jej zakończeniu.

Władze zmieniły przepisy 26 maja, wydając rządowe zarządzenie.

Nowe warunki przyjazdu do kraju znacznie ułatwią przekraczanie granicy cudzoziemcom.

Jakie zmiany weszły w życie

Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami dotyczącymi testowania koronawirusa na lotniskach, wszyscy pasażerowie przylatujący do Polski, w tym spoza UE, będą mogli przed przejściem kontroli granicznej poddać się badaniu na koronawirusa.

Dlatego pasażerowie mogą być testowani na obecność koronawirusa na lotniskach w dowolnym obszarze: przed lub po kontroli granicznej.

Taka innowacja jest jednak nadal aktualna tylko na papierze, ponieważ nie wiadomo, jak szybko lotniska przeniosą punkty testowe na tereny przed kontrolą graniczną i czy w ogóle wszędzie.

Wspomniana innowacja nie dotyczy również obywateli pochodzących z Indii, Brazylii i RPA.

Przypomnijmy, że wcześniej po przylocie ludzie musieli najpierw przejść przez kontrolę graniczną na lotnisku, aby „zaakceptować” kwarantannę i podać dane dotyczące miejsca jej odlotu, a dopiero potem można było wykonać testy na COVID.

Wszystko to należało zrobić w ciągu 48 godzin od przyjazdu. Później trzeba było zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odwołać kwarantannę, ponieważ wyniki badań nie są automatycznie zaliczane. Dlatego nowe zasady są znacznie wygodniejsze dla turystów i migrantów.

W Polsce za złamanie regulaminu podczas grilla można zapłacić wysoką grzywnę

Kobieta wysłała list w butelce i otrzymała odpowiedź 10 lat później

Dziecko wpada w histerię, gdy jeden z krewnych próbuje wykonać bardzo znajomy gest