Dlaczego liście storczyka więdną? Jak uratować ulubioną roślinę

Storczyk z pewnością był i pozostaje jednym z ulubionych kwiatów wielu miłośników kwiatów doniczkowych.

Dlatego szczególnie bolesne jest, gdy roślina zaczyna tracić swoją urodę, jej liście więdną, żółkną, usychają i odpadają.

Jakie są przyczyny? Przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom w praktyce.

Przede wszystkim powinieneś ustalić przyczynę więdnięcia liści u storczyka. Pierwsza i najprostsza przyczyna — to naturalny proces.

Jeśli tylko dolne liście storczyka więdną, a pozostałe są soczyste i zielone, to znaczy, że storczyk po prostu zrzuca stare liście, aby w przyszłości wyrosły nowe.

Nie spiesz się z usunięciem tych liści: nadal zawierają składniki odżywcze dla rośliny. Storczyk zrzuci je, gdy nadejdzie czas.

Zupełnie inna sytuacja jest, kiedy wszystkie liście storczyka więdną. Usychają, żółkną, nie są już tak gęste, jak wcześniej.

Przyczyn może być kilka. Po pierwsze: storczyk znajduje się w miejscu, które nie jest dla niego odpowiednie.

Mianowicie: temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka (ponad 25 stopni), powietrze w domu jest za suche.

Żeby uratować roślinę, należy ją przenieść w bardziej wilgotne i chłodne miejsce, a także umiarkowanie podlewać i regularnie spryskiwać roślinę butelką z rozpylaczem.

Jeśli roślina była w tym stanie przez długi czas (żółte liście), prawdopodobnie wystąpiły już pewne negatywne zmiany, a mianowicie storczyk zaczął usychać lub, odwrotnie, zaczęły gnić korzenie (na przykład po zalaniu).

W takim przypadku musisz wyjąć roślinę z doniczki i dokładnie zbadać system korzeniowy. Jeśli zobaczysz korzenie, które są całkowicie zgniłe lub całkowicie suche, przytnij je ostrym nożem i posyp cynamonem.

To ważne: jeśli na tym korzeniu znajduje się przynajmniej niewielki „żywy” obszar, takiego korzenia nie można odciąć, ponieważ nadal dostarcza storczykowi niezbędne składniki odżywcze.

Po przycięciu roślinę należy przesadzić do nowej doniczki i przenieść do wilgotnego pomieszczenia o temperaturze 20-25 stopni, aby kwiat odzyskał silne, zdrowe liście.

Inną przyczyną więdnięcia liści jest przerośnięty system korzeniowy. Storczyka należy przesadzać co 2-3 lata. Jeśli widzisz, że korzenie przerosły już doniczkę, niewątpliwie jest to znak na przesadzenie kwiatu.

Regularne opryskiwanie z butelki z rozpylaczem i wystarczające, ale nie zbyt obfite, podlewanie pomoże roślinie z czasem znów zachwycać uroczymi bujnymi kwiatami.

W jakich przypadkach roślina doniczkowa może przyciągnąć nieszczęście do domu

Mężczyzna spełnił marzenie swojego małego synka i zasadził słonecznik. Jednak takiej wysokości nikt się nie spodziewał

Dziewczyna łowiła ryby i dostała z dna niezwykłą istotę, o której trudno zapomnieć