Aktorka Emma Thompson stała się Damą Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego

Brytyjska aktorka Emma Thompson jest teraz nie tylko zdobywczynią dwóch Oscarów i dwóch Złotych Globów.

9 czerwca 2018 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego i stała się Damą Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Warto zauważyć, że tytuł ten już posiadają jej przyjaciółki – 72-letnia aktorka Helen Mirren i 58-letnia Christine Scott Thomas.

W Wielkiej Brytanii order Imperium Brytyjskiego jest uważany za bardzo honorowy. Ustanowiony został przez króla Jerzego V w 1917 roku.

Motto orderu brzmi: FOR GOD AND THE EMPIRE (pol. DLA BOGA I IMPERIUM). Większość posiadaczy orderu to obywatele Wielkiej Brytanii lub innych krajów Wspólnoty Narodów.

Obywatele innych krajów mogą zostać odznaczeni jako „członkowie honorowi”. Dziś tytuł Damy Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego posiada 112 kobiet — obywatelek Wielkiej Brytanii i innych krajów Wspólnoty.

Emma Thompson urodziła się 15 kwietnia 1959 roku w Londynie w rodzinie słynnych aktorów Erica Thompsona i Phyllidy Law. Siostra Emmy, Sophie, jest także aktorką.

Emma Thompson zdobyła popularbość po serialach telewizyjnych „Tutti Frutti” i „Koleje wojny” z 1987 roku. W kinie zasłynęła główną rolą w filmie „The Tall Guy”.

Emma Thompson jest znana też z takich ról: pani Imbryk w filmie „Piękna i Bestia” (2017), Kate w filmie „Riwiera dla dwojga” (2013), pierwsza dama Stanów Zjednoczonych w filmie politycznym „Barwy kampanii” (1998).

Emma Thompson jest żoną aktora Grega Wise’a, którego poznała na planie filmu „Rozważna i romantyczna” w 1995 roku.

W 2003 roku pobrali się w Dunoon w Szkocji. Emma jest 7 lat starsza od męża. Mają córkę Gaię (ur. 1999). W 2003 roku para adoptowała Tindyebwę Agabę, Rwandyjczyka, którego rodzina zginęła podczas ludobójstwa w tym kraju.

Ponadto Emma Thompson miała wcześniej romantyczny związek z Hugh Laurie i przyjaźni się z nim do dziś.

W latach 1989-1995 aktorka była żoną aktora i reżysera Kennetha Branagha, z którym zagrała w sześciu filmach.

Ciężko w to uwierzyć. Legendarna polska aktorka Halina Kwiatkowska, przyjaciółka Karola Wojtyły pożegnała ten świat

Czarodziejki. Co się stało z aktorkami popularnego niegdyś serialu

Meryl Streep skończyła 71 lat. Zycie znanej aktorki zachwyca