Z jakich powodów dekabrysta przestaje kwitnąć

Niektóre błędy w uprawie uniemożliwiają grudnikowi kwitnienie.

Szlumbergerę lub po prostu grudnik lubią gospodynie domowe dzięki jednej funkcji – kwitnie w zimie. Za to wiele osób zaczęło nazywać go kaktusem Bożego Narodzenia. Roślina jest bezpretensjonalna w uprawie, ale niestety nie wszyscy jej fani mogą sobie z nią poradzić. Jeśli grudnik przestał kwitnąć, warto sprawdzić, czy robisz wszystko dobrze.

Brak przeszczepów

Grudnik, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, wymaga okresowego przeszczepu. Jeśli roślina jest młoda, warto to zrobić raz na dwa lata, aby stymulować wzrost młodych pędów. Dorosły kwiat potrzebuje procedury nie częściej niż 1 raz na 5 lat.

Brak naturalnego światła

W warunkach dzikiej przyrody Szlumbergera żyje w tropikach i rośnie na gałęziach dużych drzew, które umiarkowanie przepuszczają promienie słoneczne. Z tego powodu i w domu roślina czuje się komfortowo tylko przy wystarczającym poziomie oświetlenia. Przy tym nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia, tylko naturalnego światła dziennego.

Za gorąco

W warunkach domowych dekabrysta czuje się świetnie w każdej temperaturze dodatniej, ale optymalną temperaturą dla zdrowego wzrostu jest uważana między 16 a 20 stopni Celsjusza. Przed sezonem kwitnienia, dla prawidłowego kształtowania pąków, konieczne jest nieznaczne obniżenie temperatury.

Pokonaj szkodniki lub choroby

Latem roślina musi być spryskiwana specjalistycznymi preparatami chemicznymi, aby chronić ją przed szkodnikami. Taka profilaktyka uratuje grudnika przed chorobą grzybiczą, która zapobiega tworzeniu się pąków. Jeśli choroba zaczęła się rozwijać, konieczne jest leczenie kwiatu fungicydem.

Obfite podlewanie

Pomimo faktu, że grudnik pochodzi z lasów deszczowych, gdzie zawsze jest wysoka wilgotność, obfite podlewanie może mu zaszkodzić. Rób to dwa razy w tygodniu, aby wykluczyć wysychanie gleby.

Ciasny garnek

Korzenie rośliny są dość krótkie, ale do jej pełnego rozwoju potrzeba dużo miejsca. Z tego powodu wybierz szeroką i płytką doniczkę, w przeciwnym razie kwiat będzie czuć się źle.

Stała zmiana miejsca

Grudnik, podobnie jak wszystkie inne rośliny, musi być okresowo obracany w kierunku światła różnymi stronami, aby nie był koślawy. Wielu hodowców kwiatów nie wie, że kategorycznie nie można wykonywać takich czynności w okresie, gdy pąki zaczynają tworzyć kwiat.

Jeśli w tym czasie ciągle kręcisz kwiat, przenosząc go z miejsca na miejsce, nie zakwitnie. Można to łatwo wytłumaczyć faktem, że przy każdej zmianie kąta, pod którym pada światło, roślina musi zmienić pozycję liści i zaczyna odczuwać stres.

Burak Ozchivit po raz pierwszy pokazał twarz syna, który jest do niego bardzo podobny

Jaki jest najlepszy sposób na podlewanie roślin domowych i jak zmiękczyć wodę z kranu