Wilki potrafią rozumieć ludzi? Naukowcy wyjaśniają

Naukowcy próbowali wyjaśnić, w którym momencie psy nauczyły się słuchać człowieka — przed lub po udomowieniu.

Wilki i psy mają wspólne geny, ale naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, jak doszło do „udomowienia” wilków i ich przekształcenia w psy.

Według najczęstszej hipotezy pierwszymi oswojonymi przodkami współczesnych psów 18 tysięcy lat temu były wilki europejskie, których populacja nie przetrwała do dziś.

Pozostaje również otwarte pytanie o tym, czy psy nauczyły się swoich umiejętności społecznych od ludzi, czy też ludzie rozwinęli tę umiejętność już istniejącą u zwierząt.

Zespół badawczy, którego prace koordynuje Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, przeprowadził serię eksperymentów w austriackim Centrum Badania Wilków w Ernstbrunn. Wyniki badań – to ważne kroki w tym kierunku.

Eksperymenty obejmowały 11 wilków z Ameryki Północnej i 14 psów. Wszystkie zwierzęta miały od 5 do 7 miesięcy i były hodowane w niewoli. Naukowcy badali reakcję zwierząt, przed którymi ktoś ukrywał jedzenie.

Okazało się, że wilki, podobnie jak psy, dwa do czterech razy częściej znajdowały pożywienie, jeśli obserwowały proces jego ukrywania. Zwierzęta polegają zatem nie tylko na swoich instynktach, ale także potrafią analizować działania innych.

Przy tym wilki przeprowadzają dość poważną analizę: jeśli ktoś ukrywał jedzenie, drapieżniki szły za nim, ale jeśli je zakopywał pies, wilki traciły zainteresowanie. Jednak dla psów ten czynnik nie był ważny: brały jedzenie ukryte przez innego psa.

Naukowcy zinterpretowali tę różnicę w zachowaniu w następujący sposób: w przypadku wilków psy w tym przypadku działają jako swego rodzaju „testerzy”.

Jeśli pies nie jadł jedzenia, możliwe, że jego jakość nie jest wystarczająco dobra. Psy nie zadają sobie tych pytań i wybierają przynętę, niezależnie od tego, kto ją ukrył.

Na podstawie serii tych eksperymentów naukowcy twierdzą, że wilki mają dobre umiejętności społeczne i analityczne. Podobnie jak przodkowie psów, mają możliwość uczenia się od przedstawicieli innych gatunków.

Ta umiejętność pozwoliła przodkom psów nauczyć się rozumieć ludzi. Wcześniej uważano, że jest nabyta, wypracowana w procesie komunikowania się z człowiekiem.

Jak informowaliśmy, wilki zaskoczyły naukowców swoim zachowaniem: bawiły się z ludźmi jak psy (wideo). Wcześniej sądzono, że u psów takie zachowanie jest nabywane.

Wycie wilka nie pozwalało mu zasnąć. Herman wziął kawałki mrożonego mięsa i poszedł karmić wilki

Uratowane psy i kaczki zostały najlepszymi przyjaciółmi

Psy przytulały się nawzajem przed pożegnaniem ze światem i uratowało to im życie