W Polsce rozpoczęła się ogólnopolska akcja policyjna. Kto zostanie złapany

W sobotę, 1 października, policjanci rozpoczęli akcję „Bądź przykładem”, która ma przypominać pieszym o konieczności używania elementów odblaskowych i bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Kampania potrwa do końca roku.

„Najtrudniejsze miesiące w roku pod względem warunków drogowych są jeszcze przed nami. Ruch na drodze w tym czasie wymaga zwiększonej uwagi” – powiedział Robert Opas z policji drogowej.

Policja przypomina, że niekorzystne warunki atmosferyczne i krótsza pora dnia sprawiają, że piesi na drodze są niewidoczni dla kierowców.

Dlatego noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem.

„Pamiętajmy, że mały element odblaskowy może uratować nam życie, bo dzięki niemu jesteśmy widoczni z takiej odległości, która daje kierowcy czas na zwolnienie i bezpieczne przepuszczenie pieszego” – powiedział Opas.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, pieszy, który porusza się po jezdni po zmroku, poza osiedlami, jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu. Możliwy mandat dla pieszego za brak tych elementów to 100 zł.

Najwyższa kara dla pieszych nakładana jest za wtargnięcie na torowisko, gdy szlaban zaczął się zjeżdżać lub zjechał. Taki łamiący przepisy zapłaci do 2000 zł. Podobna kara grozi za wkroczenie na jezdnię lub torowisko, gdy światło drogowe jest czerwone.

Piesi, którzy korzystają z telefonów komórkowych na drodze (w tym na przejściach) mogą zapłacić 300 zł.

Gdzie polscy studenci zostawiają najwięcej pieniędzy

Jakie szkodniki najlepiej zwalczać jesienią? Kompetentna ochrona ogrodu

Główny powód, dla którego bogaci pomnażają swoje bogactwo, a biedni nie stają się bogatsi