W Anglii zrekonstruowano twarz średniowiecznego księdza

Rekonstrukcja twarzy została wykonana na podstawie szczątków znalezionych w katedrze w Lincoln.

Archeolodzy z grupy Allen Archaeology oświadczyli, że w procesie rekonstrukcji wykorzystano nowoczesne technologie komputerowe.

Szczątki księdza zostały odkryte przez badaczy podczas wykopalisk w katedrze Błogosławionej Dziewicy Maryi w Lincoln w styczniu tego roku.

Jest to jeden z 50 grobowców, na które natrafili archeolodzy.

Szczątki kapłana spoczywały z kielichem i pateną. Przedmioty, z którymi ksiądz został pochowany, datowane są przez naukowców XII w.

Kapłan zmarł w młodym wieku, chociaż jego życie było burzliwe.

Archeolog Natasha Powers powiedziała, że odtworzony obraz twarzy księdza nie jest dokładną kopią. Rekonstrukcji dokonano poprzez zeskanowanie czaszki, a także wykorzystując średniowieczne rysunki.

Badaczka wyjaśniła, że rysy twarzy księdza zostały odtworzone na podstawie modelu jego czaszki. Natomiast kolor oczu i skóry, a także fryzura to domysł naukowców.

Dokładnie badając szkielet, eksperci stwierdzili, że wzrost księdza wynosił 169 cm, a przybliżony wiek jego śmierci — od 35 do 45 lat.

Przyczyna śmierci księdza pozostaje tajemnicą. Ponieważ archeolodzy nie zobaczyli żadnych oznak, że cierpiał na jakąkolwiek chorobę lub obrażenia w ciągu swojego życia (z wyjątkiem drobnych obrażeń).

Archeolodzy uważają, że kapłan prowadził styl życia niezwiązany z ryzykiem.

Katedra Błogosławionej Dziewicy Maryi w Lincoln była budowana od końca XII wieku do 1311 roku.

Przed zawaleniem się głównej iglicy w 1549 r. 160-metrową katedrę uznawano za najwyższy budynek na świecie. Obecna wysokość katedry wynosi 83 metry.

Horoskop na 29 maja 2020. Co nas czeka

Tarcza 4.0. Jakich zmian mogą spodziewać się Polacy

Książę William o ojcowstwie. Jego słowa są bardzo nieoczekiwane