PKP podnosi ceny biletów. Ile zapłacimy za przejazd

PKP Intercity zapowiedziało podwyżkę cen biletów na wszystkie połączenia od 13 stycznia, a także wygaśnięcie ważności biletów weekendowych.

Podwyżka cen biletów ma na celu dostosowanie cen biletów do aktualnej sytuacji rynkowej.

Przewoźnik państwowy przyznał, że jego koszty wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat o około 65%.

PKP dodało, że coraz więcej środków przeznaczanych jest na modernizację taboru i utrzymanie urządzeń technicznych. Dodatkowo przewoźnik chce dostosować swój cennik do cen przewoźników regionalnych.

PKP podkreśliło, że jest to pierwsza systematyczna zmiana cen biletów od 2013 roku.

„Doprowadziło to do sytuacji, w której bilety na pociągi dalekobieżne były tańsze niż bilety na krótsze odległości regionalnych przewoźników operujących na tych samych trasach, które miały dłuższy czas podróży. Dlatego konieczne było dostosowanie cennika i dostosowanie go do sytuacji rynkowej” – podsumowuje PKP Intercity.

Nowe taryfy wejdą w życie 13 stycznia 2022 r. Koleje zapewniają, że pięć progów cenowych będzie nadal obowiązywać. Pierwsze trzy to rabaty w wysokości 15, 30 i 45% będą udzielane po cenie bazowej. Do tej pory były niższe – 10, 20 i 30%.

Ostatnie dwa progi obowiązujące dla pociągów dużych prędkości (EIP i EIC) są znane pasażerom „Promo Plus” i „Super Promo”. Firma zwykle oferuje zniżki w niepopularnych porach, takich jak niedzielne poranki.

Zakres Biletu Taniomiastowego zostanie zmniejszony. Dzięki temu można było przemieszczać się między stacjami za stosunkowo niską opłatą, zwłaszcza w małych miejscowościach. SK PKP wyjaśnia, że ​​został wprowadzony kilka lat temu, kiedy sieć kolejowa była aktywnie modernizowana.

Część napraw została zakończona, więc przewoźnik zdecydował, że nadszedł czas na podniesienie cen, ponieważ czas podróży uległ skróceniu, a warunki podróży poprawiły się.

Niemiłą wiadomością dla lubiących podróżować koleją będzie likwidacja biletów weekendowych. Dzięki nim od piątku (19:00) do poniedziałku (6:00) można było korzystać z dowolnej liczby połączeń PKP Intercity. Wybierając opcję MAX podróżni mieli również możliwość wsiadania do pociągów ekspresowych.

Od 13 stycznia 2022 r. dostępne będą nowe oferty – Multiprzejazd i Multiprzejazd Max. Będą otwarte od północy we wtorek do godziny 15:00 w czwartek i pozwolą na dowolną liczbę wycieczek w tym czasie.

Jak podaje Multiprzejazd, opłaty w pociągach TLK i IC będą kosztować 119 zł (druga klasa) lub 159 zł (pierwsza klasa). Z kolei Multiprzejazd Max obejmie wszystkie pociągi PKP Intercity. Według tej oferty bilet w drugiej klasie będzie kosztował 239 zł, a w pierwszej 396 zł.

W Polsce wezwano policję z powodu zbyt dużego bałwana

Stado szpaków uformowało gigantyczną łyżkę. Fotograf zaskoczył Internet swoim zdjęciem

Złodziej w Polsce chciał uciec przed policją i udawał manekina