Ostatnie słowa celebrytów przed odejściem. Ciekawostki, które dadzą do myślenia

Ostatnie słowa sławnych ludzi przed śmiercią niekoniecznie odzwierciedlają ich życiową mądrość, stanowisko filozoficzne czy polityczne, ale są faktami historycznymi.

Mimo to nie można odmówić sobie przyjemności dowiedzenia się, co celebryci, znani w popkulturze, nauce, polityce czy sztuce, myśleli podczas swojej fatalnej sekundy na ziemi.

Alfred Hitchcock

Wielki reżyser filmowy, który ukształtował gatunek horroru i samą koncepcję suspensu.
Hitchcock słynął z płodności i wyjątkowej pracowitości, prezentując publiczności jedno lub dwa, a czasem nawet pięć dzieł filmowych.

W rezultacie mistrz suspensu stał się autorem około stu obrazów kina niemego i dźwiękowego, czarno-białego i kolorowego.

Nikt nie wie, co dzieje się po śmierci, chociaż prawi katolicy mają nadzieję na najlepsze.

Frida Kahlo

Niezwykle popularna meksykańska artystka Frida Kahlo przeszła przez prawdziwe piekło w młodości, kiedy to uczestniczyła w strasznym wypadku samochodowym.

Mogła wypowiedzieć swoje ostatnie słowa w wieku osiemnastu lat, ale los chciał, by artystka żyła jeszcze trzydzieści lat i stworzyła wiele arcydzieł malarstwa.

Pozostaje mieć nadzieję, że moje odejście będzie szczęśliwe i nigdy nie pojawi się pragnienie powrotu.

Bob Marley

Jamajski gitarzysta, wokalista i kultowy muzyk Bob Marley do dziś uważany jest za symbol muzyki reggae i legendę ruchu Rastaman. Muzyk zmarł na raka i prawdopodobnie żyłby znacznie dłużej, gdyby zaufał zachodniej medycynie. Rastaman zdecydował jednak po swojemu i przed śmiercią sam zacytował swojego ulubieńca.

Życia nie można kupić za pieniądze.

Al Capone

W latach dwudziestych Al Capone był najsłynniejszym i odnoszącym największe sukcesy gangsterem w Chicago. Jego przestępcze panowanie zakończyło się w 1931 roku, kiedy to gangster trafił do więzienia za oszustwa podatkowe.

W 1941 roku tylko cień gangstera, który terroryzował Wschodnie Wybrzeże, został zwolniony z więzienia Alcatraz. Capone był załamany, podupadły i chory na syfilis.

Choć złowrogi przestępca do końca zachował zdrowy umysł. Oto ostatnie słowa, które charakteryzują jego dni chwały.

Z dobrym słowem i dobrą bronią człowiek osiągnie więcej niż samym dobrym słowem.

John Lennon

Lider i założyciel wielkiego zespołu The Beatles John Lennon odszedł od nas zbyt wcześnie. Wszystko z winy zabójcy Marka Chapmana, który wziął autograf gwiazdora na wspólnej płycie Johna Lennona i Yoko Ono „Double Fantasy”, a następnie strzelił mu w plecy.

Zabójca nawet nie uciekł, tylko usiadł na chodniku i zaczął czytać swoją ulubioną książkę – „Buszującego w zbożu”.

Umierający Lennon zdołał wydusić z siebie tylko dwa słowa:

Zostałem postrzelony.

Elvis Presley

Aktor, piosenkarz, król rock’n’rolla, jeden z artystów odnoszących największe sukcesy komercyjne w historii, Elvis Presley w wieku czterdziestu lat stał się bezbożnie otyły i był na silnych lekach.

W noc swojej śmierci Presley przyjął końską dawkę środków uspokajających, które okazały się śmiertelne dla jego serca.

Ginger Alden, dziewczyna artysty, przypomniała swojemu chłopakowi, aby nie zasypiał w łazience, na co Elvis odpowiedział:

Nie zasnę.

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, wyzwolony niewolnik i jeden z najpopularniejszych amerykańskich władców, zginął w zamachu przeprowadzonym przez spiskowców, którzy planowali wyeliminować całą polityczną czołówkę kraju.

Wybrany na najwyższy urząd po raz drugi i zwycięski w wojnie secesyjnej, Lincoln padł ofiarą Johna Bootha, gdy uczestniczył w przedstawieniu teatralnym.

Zanim zabójca wszedł do loży prezydenckiej i dokonał swojego czarnego czynu, Lincoln rozmawiał ze swoją żoną, która poprosiła męża, aby nie trzymał jej za rękę, bo pewna panna Harris z sąsiedniej loży pomyśli, że zachowują się jak zakochane nastolatki. Prezydent odpowiedział:

Nic o tym nie pomyśli.

Robert Kennedy

Senator Robert Kennedy mógł w niedalekiej przyszłości zostać nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale czekał go los jego zmarłego brata, który również zginął w wyniku zamachu.

Zabójca strzelił Kennedy’emu w głowę, ale umierający polityk zdołał wyszeptać swoje ostatnie słowa:

Czy nikt inny nie został ranny?

Winston Churchill

Słynny brytyjski polityk Winston Churchill miał długą biografię pełną wielkich wydarzeń i osiągnięć.

Którą największy Brytyjczyk w historii (według niedawnego sondażu BBC) podsumował następującym zdaniem:

Jestem chory na to wszystko.

Errol Flynn

Hollywoodzki gwiazdor i symbol seksu lat 30. i 40. ubiegłego wieku, Errol Flynn, zakończył swoją burzliwą biografię ledwo po pięćdziesiątych urodzinach.

W tym czasie filmowa sława zaczęła przygasać, a zdrowie szwankować, choć wyblakły idol nie stracił ducha, wesoło mówiąc na pożegnanie:

Moje życie było zabawne i cieszyłem się każdą minutą spędzoną na ziemi.

Joe Di Maggio

Baseballista Joe DiMaggio to bardzo popularny amerykański sportowiec, ale do historii przeszedł przede wszystkim jako drugi mąż Marilyn Monroe.

Małżeństwo gwiazdy sportu i symbolu seksu Hollywood nie przetrwało roku, ale mężczyzna zachował miłość do swojej byłej żony aż do śmierci w 1999 roku.

Di Maggio nigdy nie ożenił się ponownie, a przed śmiercią powiedział z satysfakcją:

W końcu zobaczę Marilyn.

James Dean

Aktor James Dean zagrał tylko w trzech filmach w połowie lat 50., ale na zawsze osiągnął status kultowego.

Krótko przed śmiercią aktor rozwinął pasję do wyścigów samochodowych i zamierzał nawet rozpocząć karierę jako zawodowy rajdowiec.

Za kierownicą swojego ulubionego samochodu artysta doznał śmiertelnej kontuzji, a przed utratą przytomności zdążył powiedzieć:

Dlaczego ten człowiek nie zwolnił? Widział nas.

Indira Gandhi

Indira Gandhi, córka słynnego premiera Indii Jawaharlala Nehru, sama zrobiła wielką karierę polityczną i została premierem kraju.

Gandhi została zabita przez własnych ochroniarzy, Sikhów z wyznania, którzy obwiniali polityk o zniszczenie Złotej Świątyni. Bohaterska kobieta nie bała się śmierci i wielokrotnie powtarzała:

Umrzeć w służbie ojczyzny to wielka rzecz, bo każda kropla mojej przelanej krwi zjednoczy naród.

Tak też się stało, gdy miliony ludzi przybyły na pogrzeb premier. Indira Gandhi zwróciła się do swoich zabójców w ten sposób:

Pozdrawiam was.

Virginia Woolf

Znacząca postać w literaturze brytyjskiej, pisarka i krytyk Virginia Woolf jest czołowym przedstawicielem modernizmu i główną gwiazdą ruchu literackiego Bloomsbury.

Choroba psychiczna była stałym towarzyszem pisarki od najmłodszych lat, ostatecznie prowadząc do samobójstwa.

Przed śmiercią literacka celebrytka zostawiła list pożegnalny do męża i siostry:

Czuję, że znów tracę zmysły. Nie chcę znów czuć koszmaru całkowitego szaleństwa.

Joan Crawford

Joan Crawford, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 1946 roku, uznawana jest przez Amerykański Instytut Filmowy za jedną z największych aktorek w historii.

Jednak oprócz wspaniałej kariery i wielu nagród, artystka zasłynęła z legendarnego zadziornego temperamentu, który manifestowała do samego końca.

Śmiertelnie chora na raka gwiazda przerwała modlitwę swojej służącej słowami pełnymi wulgaryzmów:

Nie waż się błagać, do cholery, Pana Boga, aby ocalił moją duszę!

Ernesto Che Guevara

Latynoamerykański rewolucjonista Ernesto Che Guevara po prostu nie mógł umrzeć w inny sposób — dowódca spędził całą swoją świadomą biografię w ciągłej walce rewolucyjnej i zginął w imię triumfu swojej sprawy.

Możesz tylko zabić moje ciało — sprawa będzie żyła dalej.

Humphrey Bogart

Najlepszy aktor w historii amerykańskiego kina – tak nazwali Humphreya Bogarta krytycy filmowi.

Jednak oprócz „Casablanki”, „Sokoła maltańskiego”, „High Sierra” i „Afrykańskiej królowej”, które przyniosły artyście długo oczekiwanego Oscara w życiu Bogarta była zgubna pasja do papierosów i alkoholu.

To właśnie o alkoholu były ostatnie myśli gwiazdora filmowego:

Powinienem był przerzucić się ze szkockiej na martini.

Charles Chaplin

Kluczowa gwiazda kina, Charlie Chaplin sprawdził się w niemal każdej dziedzinie sztuki filmowej – aktor, reżyser, scenarzysta, kompozytor, montażysta i producent, a także twórca legendarnego wizerunku filmowego włóczęgi.

Kariera Chaplina trwała ponad pół wieku i oprócz nagród filmowych przyniosła gwiazdorowi tytuł szlachecki Imperium Brytyjskiego.

Charles zmarł z przyczyn naturalnych, przed śmiercią porozumiał się z księdzem, wyspowiadał się i ostatecznie zwrócił się do Boga:

Niech Bóg zmiłuje się nad moją duszą, bo do Niego należy.

Walt Disney

Człowiekiem, którego nazwisko od dawna jest synonimem dobrego humoru i świątecznej radości, jest Walt Disney.

Animator, reżyser filmowy, scenarzysta, producent i założyciel legendarnego studia Walt Disney Productions ma na swoim koncie setki filmów animowanych, dziesiątki statuetek Oscara i zdanie z łoża śmierci, którego nie potrafimy wyjaśnić:

Kurt Russell.

Aktorka Lisa Kudrow przygarnie psa zaginionego Matthew Perry’ego

Znaki ludowe listopada. Przesądy związane z tym miesiącem

Proporcje ciała Polskich celebrytów. Kto wygrywa w wadze, Lewandowska czy Doda