Montserrat Caballé. „W zasadzie jestem zwykłą osobą”

Montserrat Caballé odeszła 6 października 2018 roku. Śpiewaczka zmarła w wieku 86 lat w szpitalu w Barcelonie.

Od opery po rock…

Dziedzictwo wielkiej Montserrat to 88 ról i około 800 utworów kameralnych. Przez całą swoją karierę śpiewaczka wykonała wiele ról, od Paminy po Izoldę, od Elviry po Turandot.

Znana ze śpiewu w technice bel canto i ról w klasycznych włoskich operach Pucciniego, Belliniego i Donizettiego.

Fani rocka uwielbiają Montserrat za wspólny z Freddiem Mercurym album z 1988 roku. Piosenka „Barcelona” z tego albumu poświęcona jest rodzinnemu miastu Caballé i stała się jedną z dwóch oficjalnych piosenek na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1992, które odbyły się w stolicy Katalonii.

Wielka Montserrat urodziła się w biednej rodzinie …

Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch urodziła się 12 kwietnia 1933 roku w Barcelonie. Jej ojciec pracował przy produkcji nawozów sztucznych, był zwykłym pracownikiem fabryki.

Matka śpiewaczki też ciężko pracowała, wykonywała różne prace. W młodości Montserrat też pracowała, aby pomóc swoim rodzicom. Była m.in. sprzedawczynią i krawcową. Jednocześnie uczyła się w konserwatorium przy Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.

Początek kariery Montserrat …

7 stycznia 1962 roku zadebiutowała w Barcelonie w operze „Arabella” Richarda Straussa. Montserrat Caballé śpiewała w teatrach operowych w Bremie, Mediolanie, Wiedniu, Barcelonie, Lizbonie.

Światowa sława przyszła do Caballé w 1965 roku, kiedy zastąpiła amerykańską śpiewaczkę Marilyn Horn jako Lucrezia Borgia w operze Gaetano Donizettiego w Carnegie Hall.

Montserrat Caballé: „W naszej rodzinie panuje harmonią …”

W 1964 roku wyszła za mąż za Bernabe Marti’ego. Para miała dwoje dzieci — w 1966 r. urodził się syn Bernabe, w 1972 r. córka Montserrat.

Bernabe został biznesmenem, a Montserrat jest, stała się obecnie jedną z najbardziej znanych śpiewaczek w Hiszpanii.

Znany jest przypadek, kiedy Caballé zrezygnowała z koncertu, troszcząc się o zdrowie swojego syna. W przeddzień koncertu Montserrat dowiedziała się, że jej syn jest chory.

Bez wahania śpiewaczka poleciała do Hiszpanii do swojego syna. Bernabe wkrótce wyzdrowiał, a teatr pozwał Montserrat za odwołany koncert.

Jim Carrey. „Po prostu miałem dość już show-biznesu. Nie podobało mi się to, co się działo”

Mój sukces uczynił mnie szczęśliwą. Szkice z biografii Tiny Turner

Co powiedziała księżna Diana Camille, gdy dowiedziała się o romansie swojego męża