„Mogliście poczekać, mieliśmy umowę. Gdybyśmy kupili domek letniskowy, mielibyśmy dziecko, ale zawiodłeś nas wszystkich”: powiedziała teściowa synowi

Cała rodzina pokłóciła się z powodu mojej ciąży, a raczej mój mąż i ja nie komunikujemy się już z jego matką, której stanowisko popiera mój teść i brat mojego męża.

Teściowa mówi, że wszystko zepsułam, chociaż mogłam posłuchać mądrych ludzi, mówi oczywiście o sobie, i wtedy wszystko byłoby dobrze. Bardzo w to wątpię.

Mam trzydzieści lat, od siedmiu lat jestem mężatką, mieszkam z mężem w dwupokojowym mieszkaniu, które odziedziczyłam po babci.

Zrobiliśmy dobry remont, jak to mówią, „na wieki wieków”, umeblowaliśmy je i mieszkamy tam od dwóch lat. Niedawno spłaciliśmy kredyt samochodowy.

Oboje z mężem pracujemy, nigdy nikogo o nic nie prosiliśmy, wszystko zarobiliśmy sami.

Teraz zdecydowaliśmy, że jesteśmy gotowi na dziecko. Mamy przynajmniej pewną stabilizację, pensję i gotowość moralną.

A nasz wiek jest taki, że nie powinniśmy dłużej tego odkładać. Zrobiliśmy więc badania kontrolne i postanowiliśmy rozpocząć prokreację.

Udało nam się szybko zajść w ciążę, ale powiedzieliśmy o tym rodzinie dopiero po pierwszym trymestrze.

Moi rodzice byli szczęśliwi i odetchnęli z ulgą, natomiast mama bardzo się martwiła, że będą problemy, bo w jej wieku pierwsza ciąża po trzydziestce była wyjątkiem i budziła obawy lekarzy. Ale reakcja mojej teściowej była inna.

Powiedziała, że nie czas teraz zachodzić w ciążę, bo planują kupić domek letniskowy.

Domek letniskowy to osobny punkt w życiu mojej teściowej. Według jej męża chciała ją mieć od dwudziestu lat, ale nie wyszło. Nie jest to zaskakujące, ponieważ sądząc po wymaganiach, nie chce daczy, ale wiejskiego domu do całorocznego życia. A to zupełnie inny rodzaj pieniędzy.

Ponadto wymagania mojej teściowej stale rosną i mnożą się. Dlatego wciąż nie mogą zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy. Według mężczyzny wszystko zaczęło się od „przynajmniej jakiejś daczy do uprawy warzyw i jagód”, potem „żebym mógł przynajmniej spędzić noc”, potem „żebym mógł przynajmniej mieszkać latem” i tak dalej.

Teraz marzy o solidnym murowanym domu z dwoma piętrami, z ogrzewaniem, łazienką i ciepłą toaletą w domu, przeszkloną werandą, oczywiście w pełni umeblowaną, z dużą działką i schludnymi łóżkami.

Ładne mieszkanie kosztuje dużo. Rodzicom mojego męża daleko do oligarchów, więc nie mają takich pieniędzy, ale stale oszczędzają. Oszczędzają już od dwudziestu lat. Ale nie robią tego dobrze, ponieważ zawsze są jakieś nieprzewidziane wydatki i muszą wyjechać na wakacje.

W ciągu ostatnich pięciu lat moja teściowa zajęła się tym biznesem na poważnie. Odbyło się spotkanie rady rodzinnej z udziałem jej i jej męża, ich dwóch synów i mnie, młodszego nieżonatego brata mojego męża.

Moja teściowa ogłosiła, że zamierza spróbować, ale zamierza zebrać na to pieniądze „z całym światem”. Oznacza to, że każdy musi wnieść swój wkład. Bo wtedy tę daczę odziedziczą dzieci, które są już pełnosprawne i też muszą inwestować.

Na początku nie podobał mi się cały ten plan, ale milczałam. Mój mąż się zgodził, nie kłóciłam się, zapewnił mnie, że nie wpłynie to w żaden sposób na nasz dobrobyt. Więc nie było się czym martwić. Przed zajściem w ciążę też tak było.

Nie czułam się dobrze, idąc do domku. Wiedziałam, że mój mąż płaci pięć tysięcy miesięcznie. Była to spora suma, którą zarabiał w szabaty, aby, jak obiecał, ta sytuacja nie wpłynęła na finanse rodziny.

Z moich obliczeń wynika, że na domek letniskowy trzeba by było oszczędzać kilka lat, biorąc pod uwagę, że według mojej teściowej ona z mężem i młodszym synem też wpłacają pieniądze do skarbonki.

Ale oszczędzamy już od pięciu lat i końca nie widać. Teściowa nie chce mi powiedzieć, ile pieniędzy uzbieraliśmy, mówiąc: „Jeszcze za mało, jeszcze za mało”. Mam wrażenie, że tam wszystko jest zbierane tylko z pieniędzy mojego męża, a reszta uczestników tej akcji nawet się tym nie przejmuje.

Nie potrafię inaczej wytłumaczyć tej reakcji na wiadomość o mojej ciąży. Zamiast gratulacji dostaliśmy masę oskarżeń, że mają jakieś plany i wszystkich wrabiamy.

Najbardziej ucierpiała na tym moja teściowa. Robiła wyrzuty synowi, że obiecał pomoc, a teraz idę na urlop macierzyński, nie starczy nam i nie będzie mógł zainwestować w dalsze oszczędności. Mąż nie wykluczał takiej sytuacji, bo to nieprzewidywalne czasy.

Moja teściowa powiedziała, że mogliśmy poczekać, zgodziliśmy się! Gdybyście kupili domek letniskowy, urodzilibyście dziecko, ale zawiedliście nas wszystkich! Powiedzieli mi też, kiedy było już za późno, żeby cokolwiek zrobić.

Mężczyzna, który początkowo starał się reagować powściągliwie, stracił panowanie nad sobą i odpowiedział raczej niegrzecznie. Moja teściowa poczuła się urażona, a mój mąż otrzymał telefony od swojego ojca i brata, którzy przekonali go, że po pierwsze, nie może tak mówić do swojej matki, a po drugie, naprawdę wszystkich zawiódł.

Pewnego razu nie wytrzymałam i powiedziałam teściowej, że na swoje różowe marzenie może oszczędzać przez kolejne dziesięć lat, kiedy będzie już za późno na urodzenie dziecka. Nie chcę tak znęcać się nad swoim ciałem, a z dzieckiem będzie ciężko. Mam już trzydzieści lat, nasza rodzina ma wszystkiego pod dostatkiem, a my jesteśmy zobowiązani spełniać życzenia teściowej.

Potem nie odzywali się do nas przez dwa tygodnie, dając mi i mojemu mężowi długi wykład, że jesteśmy niewdzięcznymi egoistami, którzy myślą tylko o sobie, zapominając o naszym świętym obowiązku pomagania rodzicom.

Ostatnie dwa tygodnie były najspokojniejsze w ostatnim czasie. Ale wtedy moja teściowa zmieniła swój gniew na litość i wyszła z propozycją — zaopiekuje się naszym dzieckiem, a ja wrócę do pracy, aby nasza sytuacja finansowa się nie pogorszyła i abyśmy mogli nadal dawać pieniądze na daczę.

Odrzuciłam tak hojną ofertę, ponieważ sama chciałam być z dzieckiem. Gdybyśmy mieli pilną potrzebę, przyjąłbym ofertę z wdzięcznością, ale nie mamy takiej potrzeby. Jest moja teściowa i jej marzenie, dla którego każdy powinien dołożyć wszelkich starań.

Mąż mnie wspierał, ale teraz oboje wypadliśmy z łask. Nie dzwonią do nas, nie gratulują świąt, nie zapraszają na uroczystości rodzinne. Nie obchodzi mnie to, ale mój mąż, nieważne jak to ukrywa, jest tym zraniony. Nie zamierzamy jednak uginać się pod dzikimi żądaniami mojej matki.

Jeśli dacza jest dla niej ważniejsza niż relacje z synem, to jej problem. W normalnej rodzinie taka sytuacja po prostu nie miałaby miejsca. W wieku teściowej nadszedł czas, aby nauczyć się prawidłowo ustalać priorytety.

„Kiedyś mój mąż poprosił mnie, żebym pozwoliła jego szwagierce zostać w moim mieszkaniu: od razu poczułam, że to nie skończy się dobrze”

„Kiedyś Lisa przyjechała do wioski teściowej i zabrała dwie torby ziemniaków bez pozwolenia i ostrzegła ją, że wróci: współczuję mojej teściowej”

„Marzyłem o dużej rodzinie z dziećmi, a moja żona powiedziała, że jesteśmy na to za starzy: szkoda, bo już przygotowałem pokój”