„Kiedyś mój mąż poprosił mnie, żebym pozwoliła jego szwagierce zostać w moim mieszkaniu: od razu poczułam, że to nie skończy się dobrze”

Nie chciałam nikogo wpuszczać do mojego mieszkania. Czułam, że to nie skończy się dobrze. Ale mój mąż i, co najważniejsze, moi teściowie nękali mnie swoimi prośbami.

Mój mąż nie marudził, ale poprosił mnie, żebym pomogła jego rodzinie. Obiecał, że nie będę miała żadnych problemów z siostrą, a jego rodzice sami będą płacić czynsz.

Przed ślubem miałam własne mieszkanie, kawalerkę, którą odziedziczyłam po babci.

Przeprowadziłam się tam, gdy dostałam pracę i mogłam żyć na własny rachunek bez pomocy rodziców.

Zrobiłam remont, wymieniłam meble, kupiłam sprzęt AGD. Oczywiście mieszkanie nie jest najwyższej klasy, ale nadal jest bardzo czyste, przytulne i ma wszystko, czego potrzeba do życia.

Kiedy wyszłam za mąż, najpierw mieszkaliśmy z mężem w moim mieszkaniu, a potem kupiliśmy dwupokojowe mieszkanie z kredytem hipotecznym i teraz w nim mieszkamy. Moje mieszkanie jest zamknięte.

Mój mąż zaproponował, że je wynajmie, żeby nie stało bezczynnie, ale ja nie chcę. Mamy wystarczająco dużo pieniędzy, ale nie chcę ciągle martwić się o to, w co ludzie mogą zamienić moją nieruchomość.

Rachunki za media są tam niskie, więc utrzymanie mieszkania nie rozbija banku, więc mój mąż nie nalegał, gdy odmówiłam wynajmu.

Zdecydowaliśmy, że jeśli naprawdę będzie na mnie naciskał, na przykład podczas mojego urlopu macierzyńskiego, to wtedy je wynajmiemy, ale na razie nie ma takich planów. Po prostu tam stoi, tak czuję się spokojniej.

Ale w tym roku moja synowa skończyła szkołę. Studiowała w regionie, w którym mieszkają rodzice jej męża, i przyjechała do miasta, aby dostać się na nasz uniwersytet, ponieważ mamy tu najbliższy uniwersytet.

Natychmiast pojawiło się pytanie, gdzie dziewczyna będzie mieszkać. Opcji było niewiele. Sama studentka pierwszego roku nie chciała do nas przyjechać (i dzięki Bogu), opcja akademika przeraziła jej teściową, a na wynajem mieszkania córki nie było ich stać.

Wtedy zaczęli mnie namawiać. Naprawdę nie chciałam się zgodzić, choć przekonywali mnie czterema głosami, obiecując, że wszystko będzie dobrze.

W końcu się złamali. Do mieszkania wprowadziła się moja szwagierka. Nie chodziłam do niej zaglądać, było mi niewygodnie. Wiedziałam, że rachunki są płacone, wysyłali mi zdjęcia rachunków i czeków.

Uspokajałam się, że gdyby szwagierka urządziła tam melinę, sąsiedzi już dzwoniliby do mnie ze skargami, znają mnie, więc by nie milczeli. A skoro nie dzwonią, to wszystko jest w porządku.

Ale dwa tygodnie temu zadzwoniła do mnie sąsiadka, której mieszkanie znajduje się tuż pode mną. Powiedziała mi bardzo emocjonalnie, że ją zalewam. Nie mnie, ale moją szwagierkę, ale nie było różnicy.

Pospiesznie zadzwoniłam do szwagierki, ale miała wyłączony telefon. Nie było czasu do stracenia, więc chwyciliśmy z mężem klucze i polecieliśmy do mieszkania.

Po drodze zadzwoniłam do szwagierki, mąż prowadził samochód. Nigdy się nie dodzwoniliśmy, więc kiedy dotarliśmy na miejsce, natychmiast poszliśmy otworzyć drzwi naszymi kluczami.

W mieszkaniu nikogo nie było, na korytarzu i w łazience stała woda. Okazało się, że pękł wąż odpływowy pralki, która cicho coś prała, rozlewając wszystko na podłogę.

Wyłączyliśmy pralkę i zaczęliśmy szybko zbierać wodę. Nie rozglądaliśmy się, musieliśmy pilnie zlikwidować powódź.

Pojawienie się oburzonej dziewczyny z pięcioletnim dzieckiem było dla nas zaskoczeniem, podobnie jak nasze pojawienie się dla niej. Przez piętnaście minut próbowaliśmy ustalić, kto tu co robi.

Nie wierzyła, że jestem właścicielką mieszkania, bo wynajmowała je inna dziewczyna. Byłem zszokowany, ponieważ niczego nie wynajmowałem, po prostu pozwoliłem mojej krewnej zostać.

W ciągu pół godziny stało się jasne, co się stało. Moja szwagierka wynajęła moje mieszkanie jakiejś młodej rodzinie, „zapominając” mnie o tym poinformować.

Najemcy również byli w porządku, nawet nie spojrzeli na dokumenty dotyczące mieszkania, po prostu podpisali jakąś niejasną umowę i żyli w spokoju.

Byłam rozdarta ze złości, więc to mój mąż prowadził dalsze negocjacje. Dziewczyna była bardzo zdenerwowana, ciągle pytała, co teraz będzie, co robić.

A co ja mogłam zrobić? Nie można tak po prostu wygonić rodziny z dzieckiem na ulicę w nocy, prawda? Zwłaszcza że zapłacili już za miesiąc z góry. Zrobiliśmy zdjęcie umowy i ustaliliśmy, że spotkamy się następnego dnia, kiedy się opamiętamy.

Potem poszłam wypić środek uspokajający, a mój mąż poszedł zająć się rodziną. Nie dodzwonił się do szwagierki, ale powiedział teściowej wszystko, co myślał.

Szwagierka oddzwoniła do mnie o dziesiątej wieczorem. Nie zaczęłam rozmawiać, odłożyłam telefon do męża, pozwoliłam mu się tym zająć, ale nie miałam siły.

W skrócie sytuacja wyglądała tak. Szwagierka została w mieszkaniu jakieś dwa miesiące, a potem wprowadziła się do swojego chłopaka, który mieszka we własnym mieszkaniu.

Mamie by się to nie spodobało, więc jej nie powiedziała. Wymyśliła też, jak zdobyć źródło dochodu. Po prostu wynajęła moje mieszkanie.

Teściowa poszła dogadać się ze szwagierką. Sądząc po jej reakcji, miała coś do powiedzenia córce. A ja zajęłam się mieszkaniem. A dokładniej z lokatorami.

Mieszkali w moim mieszkaniu od ponad czterech miesięcy. Przyjrzałam się stanowi mieszkania i odpowiadał mi. Wszystko było czyste, nie było żadnych awarii ani niczego innego, dziecko też było spokojne, dobrze wychowane i nawet nie rysowało po ścianach.

Generalnie renegocjowaliśmy z nimi umowę na tych samych warunkach, ale ze mną. Powiedzieli, że sami sobie poradzą z zalanym sąsiadem.

I teraz mam pretensje do synowej. Nie można oszukiwać krewnych, a ja jej teraz nie ufam. Mój mąż też zmienił nastawienie do siostry.

„Kiedyś Lisa przyjechała do wioski teściowej i zabrała dwie torby ziemniaków bez pozwolenia i ostrzegła ją, że wróci: współczuję mojej teściowej”

„Marzyłem o dużej rodzinie z dziećmi, a moja żona powiedziała, że jesteśmy na to za starzy: szkoda, bo już przygotowałem pokój”

„Zięć namawia córkę, by sprzedała swoje mieszkanie i kupiła większe, ale z jakiegoś powodu nie spieszy mu się ze sprzedażą własnego: martwi mnie to”