Meryl Streep skończyła 71 lat. Zycie znanej aktorki zachwyca

Meryl Streep (właściwie Mary Louise Streep) urodziła się 22 czerwca 1949 r. w Summit w stanie New Jersey (USA).

Jej ojciec pracował jako kierownik zakładu farmaceutycznego, a matka była artystką.

Meryl była późnym dzieckiem, urodziła się, gdy jej matka miała 35 lat.

Nazwali ją Mary Louise – Meryl jest skrótem tych dwóch imion.

Przez kilka lat Meryl poważnie myślała o scenie operowej, ale po ukończeniu szkoły wstąpiła do prestiżowej Bernards High School.

Nie marzyła o teatrze, nawet studenckim. Jednak wszyscy uczniowie grali na scenie. Tak więc w jednym ze spektakli studenckich Meryl zauważył Robert Brustein, dziekan wydziału na Uniwersytecie Yale i dyrektor Yale Repertory Theatre.

Zaprosił dziewczynę na przesłuchanie, poprosił ją o przeczytanie fragmentu „Kupca weneckiego”. Dziesięć minut później została przyjęta do jego teatru.

Zalecił również, aby wstąpiła na prestiżowy Wydział Sztuki Dramatycznej w Yale.

Pod koniec studiów (1975) Meryl już miała za sobą ponad czterdzieści głównych ról, więc zaproszono ją do teatru Josepha Pappa w Nowym Jorku. Po roku zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Julia”.

„Łowca jeleni” mógł być ostatnim filmem w karierze Meryl. W tym filmie zagrała ze swoim narzeczonym Johnem Casalem, u którego zdiagnozowano raka.

Rok później, kiedy Meryl otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w swoim kolejnym filmie „Sprawa Kramerów”.

Podczas ceremonii wręczenia nagród ktoś zażartował, że udział Meryl w filmie jest gwarancją, że film zdobędzie Oscara.

Krótko po śmierci Johna Casalego Meryl poznała rzeźbiarza Dona Gummera, wyszła za niego za mąż i urodziła czworo dzieci.

Don Gummer jest także znany na całym świecie: jego dzieła zdobią muzea sztuki współczesnej w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych.

Koledzy uważają Meryl za perfekcjonistkę. Pracując nad rolą polskiej dziewczyny w filmie „Wybór Zofii”, Meryl nauczyła się polskiego.

W roli nauczycielki muzyki w filmie „Koncert na 50 serc” uczyła się grać na skrzypcach przez osiem miesięcy, ćwicząc sześć godzin dziennie.

W 2011 roku Meryl Streep odegrała niemal najważniejszą rolę w swej twórczej biografii — była to rola premiera Anglii Margaret Thatcher w filmie „Żelazna dama” w reżyserii Phyllidy Lloyd.

Dzięki tej roli Meryl Streep po raz trzeci wręczono upragnioną statuetkę Oscara, a także Złoty Glob, nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Nieznane fakty z życia wybitnego aktora Polski. Ignacy Gogolewski szczerze o swoim życiu prywatnym

Ciężko w to uwierzyć. Legendarna polska aktorka Halina Kwiatkowska, przyjaciółka Karola Wojtyły pożegnała ten świat

Czarodziejki. Co się stało z aktorkami popularnego niegdyś serialu