John Rockefeller. Co wiadomo o pierwszym miliarderze

John Rockefeller urodził się 8 lipca 1839 r. w stanie Nowy Jork w rodzinie parafian Kościoła Baptystów.

Był jednym z 6 dzieci. Ojciec Johna, William, oficjalnie zajmował się handlem lekami.

Jednak współpracował z różnego rodzaju znachorami, podróżował po północno-wschodnich stanach USA, sprzedając podejrzane mikstury lecznicze. Matka Johna była zwykłą gospodynią domową.

„Od najmłodszych lat moja mama i ksiądz uczyli mnie, że muszę ciężko pracować i oszczędzać” – wspominał John Rockefeller.

W wieku siedmiu lat sprzedał hodowane przez siebie indyki swoim sąsiadom, a zarobione na tym 50 dolarów pożyczył jednemu farmerowi z sąsiedztwa na 7%.

John Rockefeller nigdy nie skończył szkoły. Jego ojciec był przeciwny temu, żeby on wstąpił na uniwersytet.

W wieku 16 lat podjął pracę jako asystent księgowego w firmie handlowej „Hewitt & Tuttle”.

Wojna domowa w USA w latach 1861-1865 pomogła nowej firmie stanąć na nogi.

Następnie w stanie Pensylwania, niedaleko Cleveland, odkryto złoża ropy naftowej, a miasto okazało się w centrum gorączki naftowej.

W 1870 r. John Rockefeller założył słynną firmę „Standard Oil”. Już za 10 lat ta firma zdominowała amerykański rynek przetwórstwa ropy naftowej.

Rujnując swoich konkurentów, John Rockefeller jednocześnie wypłacał swoim pracownikom przyzwoitą pensję w ściśle określonym terminie.

John poślubił nauczycielkę Laurę Spelman. Mieli cztery córki i jednego syna. Kiedyś John powiedział: „Bez jej mądrych rad, byłbym biednym człowiekiem”.

Każde dziecko otrzymywało po kilka centów za zabitą muchę, za ostrzenie ołówka, za godzinę lekcji muzyki, za dzień powstrzymania się od słodyczy.

Jednak za spóźnienie na śniadanie groziła kara. Dyscyplina był najważniejsza.

W 1917 r. majątek osobisty Johna Rockefellera oszacowano na 900-1200 milionów dolarów, co stanowiło 2,5% ówczesnego PKB Stanów Zjednoczonych.

John Rockefeller przez całe życie przeznaczał 10% swojego dochodu na cele charytatywne (około 100 miliardów dolarów).

Inwestował w badania medyczne. Dzięki dotacji Johna Rockefellera ludzkość w 1938 r. otrzymała penicylinę.

John był obojętny na ubrania, umiarkowany w jedzeniu, nie palił i nie pił alkoholu. Ulubioną jego potrawą był chleb z mlekiem i jabłko przed snem.

John Rockefeller zmarł 23 maja 1937 r. w wieku 97 lat.

„To jest pierwszy raz, kiedy o tym mówię. Minęły dwa lata od naszego rozstania”: Kobieta, z którą poprzednio umawiał się syn miliardera Jerzego Staraka

Jak wychowują dzieci najbogatsi ludzie na świecie

Fani nie mogą oderwać oczu od Agnieszki Kaczorowskiej. Powód?