Jak umyć włosy w kosmosie? Chińska astronautka pokazała, jak to zrobić

Wang Yaping przyznaje szczerze, że mycie włosów w stanie zerowej grawitacji jest bardzo trudne.

Na Ziemi, żeby umyć włosy, trzeba wykonać kilka prostych gestów: odkręcić wodę, zmoczyć włosy, nałożyć szampon, spłukać i gotowe.

W kosmosie wszystko dzieje się delikatnie mówiąc, inaczej. Jak dokładnie pokazał chińska astronautka Wang Yaping, donosi Space.

Chińska astronautka Wang Yaping, która jako pierwsza kobieta w Chinach poleciała w kosmos, niedawno wróciła z orbity.

Była częścią załogi, która jak na chińskiego astronautę spędziła najdłuższy okres na orbicie. Wang Yaping mieszkała i pracowała na pokładzie głównego modułu przyszłej chińskiej stacji orbitalnej Tian Gong, zwanej Tianhe.

Podczas gdy Wang Yaping była na orbicie, prowadziła również wykłady dla studentów na Ziemi z fizyki kosmicznej i innych przedmiotów.

Postanowiła również nakręcić film o tym, jak udaje jej się utrzymać włosy w czystości w warunkach mikrograwitacji.

„Szczerze mówiąc, w kosmosie mycie włosów nie jest łatwym zadaniem. Najpierw nakładam na włosy specjalny szampon, który się spienia. Następnie wyciskam wodę na głowę, zakładam specjalne rękawiczki, aby wchłonąć wodę we włosy … specjalny ręcznik na głowę. Potem wystarczy poczekać, aż włosy wyschną. W ten sposób możesz umyć włosy w kosmosie” – mówi Wang Yaping.

Zademonstrowany proces mycia włosów w kosmosie jest bardzo podobny do tego pokazanego w 2013 roku przez astronautkę NASA Karen Nyberg, która była wówczas na pokładzie ISS.

Ale Wang Yaping używał rękawiczek i ręcznika, podczas gdy Nyberg aktywnie suszyła włosy zwykłym ręcznikiem.

„Wiele razy pytano mnie, jak myję głowę na orbicie. I postanowiłam uchwycić ten proces” – powiedziała Nyberg i nakręciła film o tym, jak myje włosy w kosmosie.

Nyberg powiedziała, że ​​do umycia włosów używała małej torebki ciepłej wody, butelki szamponu bez spłukiwania, ręcznika i grzebienia.

Wang Yaping, która już wróciła na Ziemię i może teraz brać normalny prysznic, poleciała w kosmos na statku kosmicznym Shenzhou 13 w październiku 2021 roku. Ona i dwóch innych chińskich astronautów, Ye Guangfu i Zhai Zhigang, spędzili pół roku na orbicie.

Następna załoga wyruszy na chińską stację orbitalną 4 czerwca 2022 roku na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou-14.

Polska podniesie podatek od pojazdów spalinowych. Ile zapłacą Polacy

Sobowtór księżnej Diany z Holandii opowiada o swojej popularności. Ona jest kopią Lady Dee

Ukraina rozważa możliwość eksportu zboża przez Białoruś. Na jakich warunkach to się stanie