Jak sprawić, aby aloes zakwitł

W czasach starożytnych wierzono, że aloes kwitnie tylko raz na sto lat. W XVIII wieku wiadomo było, że starannie pielęgnując tę roślinę można sprawić, by zakwitła w szklarniach.

Zmiana temperatury

Aby aloes zakwitł, konieczne jest stworzenie mu warunków zbliżonych do naturalnych.

W środowisku naturalnym dla aloes ważne są nie tylko dzienne wahania temperatury, ale także sezonowe. W nocy ma być chłodniej niż w ciągu dnia, a zimą musimy zapewnić roślinie okres odpoczynku, obniżając temperaturę do 10-12°C w ciągu dnia i do 6°C w nocy.

Bardzo trudno stworzyć takie warunki w mieszkaniu. Wystarczy jednak postawić aloes przy oknie.

Oświetlenie

Aloes powinien mieć dostęp do światła 12 godzin dziennie. W naszym klimacie roślinę trzeba umieścić na parapecie od strony południowej, południowo-wschodniej lub wschodniej. Im więcej światła otrzymuje aloes, tym jaśniejsze będą jego kwiaty.

Świeże powietrze

Aloes nie może obejść się bez regularnego wietrzenia. Latem roślinę najlepiej trzymać na otwartym balkonie lub na podwórku. Przewietrzać pomieszczenie, w którym rośnie aloes, trzeba każdego dnia przez cały rok.

Podlewanie

Od wiosny po jesień aloes należy podlewać w miarę wysychania powierzchni gruntu, a zimą — raz na 1-2 miesiące. Ta roślina uwielbia podlewanie w podstawkę pod doniczkę. Musisz również nalać trochę wody w doniczkę. Przyspiesza to wchłanianie wilgoci z podstawki.

Nawozy

Aloes należy nawozić tylko podczas wegetacji 1-2 razy w miesiącu przy pomocy nawozu dla sukulentów. W skrajnym wypadku użyj nawozu do storczyków. W naszym klimacie aloes kwitnie w marcu i październiku. Należy rozpocząć nawożenie rośliny co najmniej 3-4 tygodnie przed spodziewaną datą powstania szypułki.

Pielęgnacja po zakończeniu kwitnienia

Podczas kwitnienia na liście regularnie spadają słodkie krople nektaru. Gdy tylko aloes skończy kwitnąć, należy go umyć, odciąć szypułki i kontynuować pielęgnację jak zwykle.

Mężczyzna spędził 4 lata budując kościół z żywych drzew

W jakich przypadkach roślina doniczkowa może przyciągnąć nieszczęście do domu

XVI-wieczny kamienny kolos w pobliżu Florencji ukrywa w środku całe pokoje