Dziesięć roślin zapewniających idealny mikroklimat w domu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niesamowitej zdolności roślin doniczkowych wpływać na mikroklimat w mieszkaniu.

Rośliny tworzą komfortową atmosferę, stabilizują wilgotność powietrza, nasycają je tlenem, aby małe dzieci i osoby skłonne do alergii mogły bezpiecznie oddychać.

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Kwiat kobiecego szczęścia albo biały żagiel — istnieje przekonanie, że roślina przynosi szczęście i miłość do domu.

Skrzydłokwiat nie tylko pochłania nadmiar wilgoci i normalizuje klimat w domu, ale także usuwa zarodniki pleśni.

Roślina świetnie czuje się w wannie w temperaturze + 18 ° C.

2. Kawowiec

Spośród prawie 100 gatunków ludzie najczęściej uprawiają kawę arabską i kongijską, z których rodzą się odmiany Arabiki i Robusty.

Pierwsze owoce pojawiają się po 5-6 latach, dlatego lepiej kupić dorosłą roślinę. Uwielbia dużo wody i półcień, pochłania nadmiar wilgoci z powietrza i wypełnia je tropikalnym zapachem podczas kwitnienia.

3. Mirt

Symbol pokoju i przyjemności. W przeszłości ludzie wierzyli, że to drzewo jest święte: przywraca młodość, dodaje wigoru i ducha podróżnikom.

Dziś wiemy, że mirt w domu nie tylko przywraca normalny mikroklimat, ale także jest dobry dla zdrowia: fitoncydy uwalniane przez liście i kwiaty mirtu zabijają bakterie w powietrzu.

4. Wawrzyn szlachetny

W dawnych czasach był lubiany przez roślinożerne dinozaury, które najmniej stawiały opór atakom drapieżników. Tak więc drapieżnik, wybierając lekką ofiarę, od razu miał lunch z przyprawami. Ludzie uważali wawrzyn za symbol chwały, zwycięstwa i wielkości.

Roślina pochodzi z rejonów subtropikalnych, dlatego uwielbia wilgotne powietrze, półcień i obfite podlewanie ciepłą wodą. Pochłaniając wilgoć z powietrza, tworzy normalny mikroklimat. Liście można suszyć i używać w kuchni.

5. Cytryna (Citrus limon)

Cytryna — roślina przyjemna pod każdym względem: podczas kwitnienia wypełnia powietrze cytrusowym aromatem, usuwa nadmiar wilgoci z powietrza.

Liście uwalniają sporo substancji leczniczych, sterylizując przestrzeń wokół nich. Drzewo uwielbia kąpiele słoneczne, regularne podlewanie i suchą glebę.

6. Cyprysik japoński (Chamaecyparis)

W Japonii cyprys jest uważany za święte drzewo: uważa się, że zamieszkują go dusze zmarłych i bogowie. Ta wiecznie zielona roślina swoim wyglądem odświeża wnętrze, nawilża powietrze, zwalcza kurz, łagodzi bóle głowy i migreny. Lubi półcień i regularne podlewanie.

7. Sansevieria

Ta roślina nawilża powietrze i wytwarza ogromną ilość tlenu. Jest łatwa w pielęgnacji: zatrzymuje wilgoć w liściach, nie wymaga obfitego podlewania. Doskonale czuje się w każdym zakątku domu.

8. Figowiec (Fikus)

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nawilża powietrze, nasyca je tlenem, neutralizuje toksyny i wirusy, przy pomocy szerokich liści zatrzymuje kurz. Uwielbia duże pokoje i półcień.

Figowiec Benjamina, nazwany na cześć brytyjskiego botanika i symbol stolicy Tajlandii, Bangkoku, jest często spotykany w domach. Jest bezpretensjonalny, szybko rośnie, ale nie lubi przeciągów i nadmiernego podlewania.

9. Cissus

Niektórzy nazywają go winogronami domowymi ze względu na podobieństwo do winogron, inni — brzozą ze względu na liście przypominające brzozę.

Wyjątkiem jest czworokątny cissus, gdyż przypomina bluszcz. Łatwo dostosowuje się do suchego powietrza, stopniowo je nawilżając, ale wymaga półcienia i regularnego prysznica.

10. Kalanchoe

Roślina, której każdy gatunek wygląda oryginalnie. Kalanchoe pochodzi z Madagaskaru, świetnie czuje się tylko w pomieszczeniach z suchym powietrzem: gromadzi wilgoć w liściach i reguluje klimat w mieszkaniu. Nie należy go obficie podlewać, ale umieścić w nasłonecznionym miejscu.

Mały trik, który pozwoli roślinom długo i obficie kwitnąć

Proste metody stosowania różnych rodzajów herbaty jako niesamowity dodatek dla roślin doniczkowych

Jak zadbać o rośliny doniczkowe podczas upałów