Duda o negocjacjach z Federacją Rosyjską. „Musimy dokręcić śruby, żeby Putin poprosił o rozmowę”

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że należy wesprzeć Ukrainę na drodze zbliżenia ze strukturami Zachodu i pomóc jej przetrwać w wojnie z Rosją.

Polski przywódca wyraził także swoją opinię na temat rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, stwierdzając, że dialog nie powinien odbywać się na jego warunkach.

Duda mówił o tym na spotkaniu polskich ambasadorów w Warszawie.

Powiedział, że należy zrobić wszystko, co możliwe, aby zmusić Rosję, która dziś jest agresorem i najeźdźcą, do przestrzegania prawa międzynarodowego.

„Oznacza to zaprzestanie działań wojennych, a po drugie pełne przywrócenie kontroli nad terytorium Ukrainy, uznanej przez prawo międzynarodowe” – powiedział Prezydent RP.

Dodał, że jest to „podstawowa aspiracja polskiej polityki zagranicznej”.

Jednocześnie Duda podkreślił, że nie należy bać się Rosji, bo wróg na to czeka: „Kto się boi, przegrywa”.

Powiedział też, że nie jest przeciwny dialogowi z Putinem, ale rozmowa nie powinna odbywać się na warunkach prezydenta Federacji Rosyjskiej.

„Nie chodzi o to, żeby nie rozmawiać z Putinem. Chodzi o to, żeby Putin chciał rozmawiać, a nie żeby europejscy przywódcy prosili agresora o rozmowę. Musimy dokręcić śruby i pomóc Ukrainie tak, żeby Putin poprosił o rozmowę” – powiedział Duda.

Powiedział też, że Ukraińcy nie chcą „rosyjskiego świata”, dlatego konieczne jest wspieranie integracji europejskiej Ukrainy.

„W tej części Europy nie ma krajów neutralnych, nie sposób pozostać neutralnym: tu trzeba być albo ze Wschodem, albo z Zachodem. Jeśli Ukraińcy przelewają krew za bycie z Zachodem, to trzeba ich pokazać, że kraje zachodnie otwierają im drzwi, aby wspólnota przed nimi nie zamykała i nie postrzegała ich jako części „rosyjskiego świata” – powiedział polski przywódca.

Podkreślił, że fundamentalne znaczenie ma przyznanie Ukrainie statusu kandydata na członka Unii Europejskiej. Polska będzie wspierać zbliżenie Ukrainy z UE, które „powinno zakończyć się pełnym członkostwem” kraju.

Lubi drogie zabawki. Kolekcja kochanki Putina Aliny Kabajewej ma zegarek za 168 tysięcy dolarów

Diana była temu przeciwna. Książę Karol chciał nadać swojemu pierwszemu dziecku, księciu Williamowi, zupełnie inne imię

Krzysztof Rutkowski wystąpi w „Tańcu z gwiazdami”. Ile pieniędzy dostanie słynny detektyw za występ w programie telewizyjnym