Czego lepiej nie robić przygotowując się do snu i podczas niego

Niektóre ograniczenia mają sens.

Sen wiąże się z dużą liczbą przesądów. Część z nich nie jest jednak pozbawiona racjonalnego ziarna – rozumiemy dlaczego.

W internecie można znaleźć wiele porad, jak nie spać, a także ludowe „przesądy” na ten temat.

Co zaskakujące, niektóre z nich są naprawdę prawdziwe, a mając je, możesz sprawić, że sen będzie tak komfortowy, jak to tylko możliwe. O najpopularniejszych z nich opowiemy dalej.

Nie możesz spać w pokoju z dużą ilością roślin

Jeśli w ciągu dnia, w obecności światła słonecznego, rośliny wytwarzają tlen, dobrze wyglądają we wnętrzu pomieszczenia i cieszą oko, to w nocy wszystko nie jest takie szczęśliwe.

Bez światła słonecznego rośliny zaczynają oddychać tak samo jak ludzie, przy pomocy tlenu i wytwarzają dwutlenek węgla. Aby więc dobrze się wyspać, zaleca się wynieść na noc ulubione kwiaty z sypialni lub otworzyć okno, aby zapewnić stały dopływ tlenu.

Nie polecano spać głową do okna lub do drzwi

Ten przesąd żył w pamięci ludzi od czasów starożytnych. Zgodnie ze znakiem, podczas snu złe duchy mogą wlecieć do okien, które mogą wejść do głowy człowieka, po czym katastrofa jest nieunikniona. Oczywiście, jeśli jesteś osobą przesądną strczy ci tego by nie spać głową do okna.

Ale jest dodatkowa wada, szczególnie dla miłośników świeżego powietrza i otwartych okien: bardzo łatwo jest przeziębić się, ochłodzić szyję przez przeciąg. Dlatego lepiej nie używać tego rodzaju snu.

Nie śpij, gdy światło jest włączone

Prawdopodobnie spotkałeś się z faktem, że Twoi rodzice mówili Ci: „Nie śpij przy włączonym świetle!”. W tamtym czasie mogło się to wydawać typowym przesądem, ale tak się nie stało: ta rada jest uzasadniona naukowo.

Jeśli w pomieszczeniu jest źródło światła, organizm zakłóca produkcję hormonu snu – melatoniny.

Dlatego rano możesz obudzić się zmęczony, aw ciągu dnia zacząć jeść więcej, aby poradzić sobie ze zwiększonym stresem. Jeśli należysz do osób, które nie potrafią spać bez światła, postaraj się zminimalizować jego wpływ: mała lampka nocna z dala od łóżka będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie śpij w ubraniu

Co też często słyszeliśmy: „Przebierz się, nie kładź się spać w ubraniu”. Co więcej, niektórzy uczą dzieci spać bez ubrania, co często rodzi pytania i nieporozumienia innych osób. Ale istnieje wiele naukowych powodów, dla których spanie bez ubrania jest bardzo przydatne.

Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku melatonina jest lepiej produkowana, co ponownie pomaga zmniejszyć produkcję hormonu stresu kortyzolu, utrzymać dobrą skórę i włosy.

Psychologowie uważają, że osoba, która śpi nago, bardziej pewna siebie i harmonijna, lepiej akceptuje siebie i nie cierpi na wahania nastroju. Naukowcy ze Szwecji twierdzą, że sen w niskich temperaturach pomaga poprawić metabolizm i normalizować poziom cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Nie śpij na brzuchu

Dla wielu ta pozycja jest jedną z najwygodniejszych, ale ludzie od dawna mają na jej temat pytania. Na przykład starożytni byli przekonani, że jest „z martwych” iw takiej sytuacji człowiek został uduszony przez chochlika.

Ale jeśli nie jesteś starym wierzącym, istnieje również wiele bardziej naukowych powodów, dla których powinieneś zrezygnować ze spania na brzuchu: ucisk narządów wewnętrznych, możliwe problemy z potencją, zaburzenia krążenia w klatce piersiowej, ryzyko udaru i przedwczesnej śmierci, u osób starszych i z wysokim ciśnieniem. Dodatkowo, ze względu na to, że w tej pozycji głowa obraca się tylko w jednym kierunku, uszkadza kręgosłup.

Nie śpij z mokrą głową

Wcześniej uważano, że woda zmywa „pole ochronne” człowieka, a ponieważ w nocy jest szczególnie podatna na złe duchy, spanie z mokrą głową jest bardzo niebezpieczne: staniesz się słabszy lub zachorujesz.

Jeśli mówimy o naukowym uzasadnieniu tego zakazu, to po takim śnie włosy stają się słabsze i bardziej kruche. Mokre włosy powodują również, że poduszka jest mokra, co oznacza, że ​​stwarza jeszcze bardziej sprzyjające środowisko do namnażania się bakterii chorobotwórczych, co wpływa na kondycję skóry i całego organizmu.

Jak zneutralizować zły sen, co zrobić, aby się nie spełnił

Potężne narzędzie, które wyczyści toaletę w zaledwie 10 minut

Dziewczyna ujawniła optymalną częstotliwość mycia szamponem dla szybkiego wzrostu włosów