Co powoduje, że papryka traci pąki i jajniki i jak temu zaradzić

Papryka może zacząć pozbywać się przyszłych owoców na dowolnym etapie ich rozwoju – podczas pojawiania się pąków, kwitnienia i tworzenia jajników.

Czasami problem ten przybiera charakter masowy. Na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji i jak to naprawić?

Najpierw dokładnie obejrzyj rośliny. Jeśli upuściły tylko kilka kwiatów lub jajników, nie ma się czym martwić. Ale w przypadku masowego zrzucania lub nawet suszenia pąków na krzaku należy zachować ostrożność.

Oznacza to, że niektóre warunki przetrzymywania zdecydowanie nie są odpowiednie dla hodowli psiankowatych i wykorzystuje tak prosty sposób poinformowania o tym. Rozważ wszystkie powody tego, co się dzieje – nieszkodliwe.

„Dodatkowe” pąki w papryce

Każda uprawiana roślina zachowuje tyle jajników, ile jest w stanie wyżywić jej system korzeniowy. Dlatego upadek niewielkiej liczby z nich jest całkiem do przyjęcia i nie panikuj.

Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet samodzielne odcięcie pierwszych pąków w papryce, aby wzmocnić system korzeniowy krzewu, a później wyhodować nowe zdrowe jajniki. Jeśli jednak nie jesteś fanem takich metod, zaufaj roślinom. Uwierz mi, porzucą wszystko, co im przeszkadza.

Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy opadanie pąków staje się globalne.

Duża ilość pasierbów w pieprzu

Podobnie jak w przypadku innych upraw psiankowatych – pomidorów – konieczne jest usunięcie pasierbów w pieprzu. Tego losu można uniknąć tylko przez krzewy odmian determinujących, które nieaktywnie tworzą pasierbów, a jajniki na głównych gałęziach „rzucają” nie więcej niż 10 sztuk. W innych przypadkach przycinanie papryki jest jedną z obowiązkowych procedur. Oprócz pasierbów musisz również usunąć pozostawione na roślinie kwiaty „korony” – te, które powstają na gałęzi pędu głównego.

Wahania temperatury podczas uprawy papryki

W drugiej połowie lata temperatura w ciągu dnia nadal „trzyma się”, ale w nocy w krzakach może być chłodno. Dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i gleby. W rezultacie można zaobserwować skręcanie się liści papryki, a także utratę jajników przez roślinę.

Aby zaradzić tej sytuacji, zmniejsz różnicę między temperaturą dzienną i nocną: przewietrz rośliny w ciągu dnia i zainstaluj w ich pobliżu zbiorniki na wodę, a podczas chłodnych nocy całkowicie zamknij szklarnię lub zainstaluj automatyczny system wentylacji. Na noc przykryj rośliny na otwartym terenie. Ściółkuj glebę pod roślinami, ale aktualizuj warstwę ściółki co 3-4 tygodnie.

Nieregularne podlewanie papryki

Papryka może zrzucać pąki z powodu niedopełnienia i nadmiernego zwilżenia. Pod korzeniami rośliny podlewać 1-2 razy w tygodniu ciepłą wodą w ilości 15-20 litrów na 1 km2. m. Glebę pod krzakami należy zwilżyć na głębokość co najmniej 25-30 cm, jednak jeśli temperatura za oknem nie osiągnie wartości 15 ° C, podlewanie należy zawiesić, aby uniknąć niektórych chorób kultury .

Ważne jest również przestrzeganie ogólnych zasad podlewania roślin: podlewaj rośliny rano (przed wschodem słońca) lub wieczorem (po nim). Idealnym rozwiązaniem problemu jest nawadnianie kroplowe.

Brak światła podczas uprawy papryki

Eksperci twierdzą, że oświetlenie pieprzowe jest ściśle związane z temperaturą za oknem. Tak, w upale (około 30°C) strumień świetlny powinien być jasny. Ale latem przy pochmurnej pogodzie temperatura powinna być utrzymywana w granicach 20-22 ° C. Jednak podczas upałów w obecności jasnego światła może pojawić się inny problem: rośliny mogą trochę uschnąć. Można to rozwiązać, zapewniając krzakom schronienie w postaci lekkiego, oddychającego materiału.

Niezrównoważone odżywianie papryki

Wreszcie, jak i czym karmisz swoje uprawy psiankowatych. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że papryka może zrzucać kwiaty i jajniki z powodu braku odżywiania i nadmiaru nawozu.

Jeszcze przed owocnikowaniem (pod koniec kwitnienia lub na etapie powstawania jajników) paprykę karmi się kompozycją 10 g azotanu amonu, 25 g superfosfatu i 25 g siarczanu potasu rozpuszczonych w 10 litrach wody. Zamiast tego możesz użyć złożonych nawozów do pomidorów i papryki zgodnie z instrukcją.

Po 3-4 tygodniach opatrunek pogłówny jest powtarzany, usuwając ze struktury azotanu. W pierwszej połowie lata można zastąpić nawozy mineralne roztworem ptasich odchodów (1:20), obornikiem (1:10) lub naparem ziołowym (1:5), a w drugiej połowie – naparem z popiołu (2 szklanki popiołu na 10 litrów wody). Aby nie wywoływać oparzeń korzeni papryki, krzaki są wstępnie podlewane.

Aktywne zrzucanie pąków przez roślinę może również powodować nadmiar azotu w glebie. W tym przypadku krzak „tłuszcze” – łodyga gęstnieje i wyrasta gęstą zieloną masę. Jeśli tak jest, usuń azot z górnego opatrunku i zastąp „prefabrykowane” nawozy kompleksem humusowym lub popiołem.

Choroby i szkodniki papryki

Każda infekcja, która może zainfekować twoją paprykę, może mieć pośredni wpływ na owocnikowanie. A ponieważ jest ich wiele, zalecamy dokładne zbadanie roślin, porównanie znaków i dopiero wtedy przystąpienie do leczenia kultury.

Nie bądź leniwy, aby przeprowadzić profilaktyczne zabiegi papryki przeciwko chorobom i szkodnikom – automatycznie zmniejszy to liczbę przyczyn opadania pąków i jajników, a także czas poświęcony na wyeliminowanie problemu.

Niestety potencjalne problemy z owocnikowaniem papryki nie ograniczają się do opadania pąków, kwiatów i jajników. Czasami roślina może stracić dojrzałe owoce.

Jak uprawiać paprykę? Kilka sposobów na dobre zbiory

Przepis na pieczone bakłażany z mięsem po turecku

Przepis na kapustę marynowaną na ostro