Ciekawostki o oleju napędowym, których możesz nie znać

Oto kilka interesujących faktów dotyczących oleju napędowego i silników wysokoprężnych, których możesz nie znać.

Skąd wzięła się nazwa oleju napędowego (Diesel)?

Nazwy silników benzynowych pochodzą od benzyny. Jednak silniki wysokoprężne (diesel motor; diesel engine) zostały nazwane na cześć wynalazcy Rudolfa Diesla.

Jakie paliwo wlewasz?

Wcześniej nie było specjalnego oleju napędowego. Więc na jakim paliwie pracowały samochody z silnikami Diesla? Zaskakujące jest to, że kiedyś spalano oleje roślinne!

Pył w zbiorniku paliwa

Początkowo wynalazca silnika wysokoprężnego chciał wykorzystać jako paliwo, miał węglowy. Ten pomysł miał sens, ponieważ wtedy w Niemczech wydobywano dużo węgla, czego nie można było powiedzieć o ropie, której brakowało.

Jednak Rudolf Diesel nie mógł zrozumieć, jak doprowadzać miał węglowy do cylindrów. Więc wynalazca pozostał na produktach naftowych.

Gdzie jest używany olej napędowy?

Nie tylko samochody, ale także pojazdy wodne mogą używać oleju napędowego. Na przykład, liniowiec oceaniczny może przepłynąć około 3 cm na 1 litrze oleju napędowego. Z kolei samochód z taką samą ilością oleju napędowego może pokonać około 20-25 kilometrów.

Koszt oleju napędowego

Najtańszy olej napędowy jest w Wenezueli. 1 litr tego paliwa kosztuje tylko kilka centów. Jednak w Norwegii za 1 litr trzeba będzie zapłacić około 2 euro.

Pierwszy silnik wysokoprężny

Pierwszy silnik wysokoprężny został zainstalowany w 1935 roku. Rok później Niemcy rozpoczęli masową produkcję takich silników. Samochód Mercedes-Benz 260 D z silnikiem Diesla kosztował 6800 marek niemieckich.

Cena była o dwa tysiące wyższa niż cena samochodu Mercedes-Benz 230. W 1939 roku samochód z silnikiem wysokoprężnym mógł jechać z prędkością 155 km / h.

Pięć niestandardowych sposobów, aby nie zasnąć za kierownicą

Dlaczego rolnicy pomalowali swoje krowy białymi paskami

Jak osuszyć samochód po umyciu bez plam i zarysowań. Proste i tanie metody