Charles Stratton. Niesamowita historia małego człowieka, któremu udało się podbić cały świat

Najsłynniejszym karłem w historii jest Charles Sherwood Stratton. Urodził się 4 stycznia 1838 roku w mieście Bridgeport w stanie Connecticut (USA).

Charles urodził się bardzo dużym dzieckiem o wadze 4,5 kg. Gdy miał sześć miesięcy, nagle przestał rosnąć.

Phineas Taylor Barnum, założyciel słynnego cyrku „Barnum and Bailey”, spotkał Charlesa, gdy ten miał 4 lata. Po podpisaniu umowy z jego ojcem Barnum zabrał Charlesa do siebie i zaczął trenować.

Dziecko nauczyło się śpiewu, pantomim. Pomimo swego wzrostu, Charles był bardzo zdolny i wkrótce zaczął występować przed publicznością w Nowym Jorku.

Kiedy Charles miał pięć lat, Barnum zabrał go ze sobą w podróż po Europie. Chłopczyk otrzymał pseudonim Generał Tom Thumb i od razu stał się główną gwiazdą przedstawień.

Występował nawet przed królową Wiktorią, a nieco później wystąpił w Théâtre du Vaudeville w Paryżu.

Chłopiec koncertował z cyrkiem nie tylko w Europie, ale także w Ameryce, a nawet w Japonii. W wieku 18 lat nieco wyrósł, miał prawie 90 centymetrów.

Dzięki popularności zarobił dużo pieniędzy. Stał się tak bogaty, że kiedy jego były właściciel Barnum zbankrutował, Generał Tom-Thumb zawarł z nim umowę jako z partnerem biznesowym, tym samym ratując go przed całkowitym bankructwem.

Kiedy Charles miał 25 lat, poślubił Lavinię Warren, która podobnie jak on była karłowata. Pobrali się w jednym z kościołów w Nowym Jorku i zorganizowali wesele w Metropolitan Hotel.

Wszystkie gazety pisały o tym wydarzeniu. Nowożeńców gościł nawet prezydent Lincoln.

Wraz z żoną Charles nadal podróżował i występował w Europie i Azji. Organizował przedstawienia, nawet gdy miał już ponad 40 lat, a jego wzrost wynosił 102 cm.

Generał Tom-Thumb zmarł z powodu udaru mózgu w wieku 45 lat w swoim domu. Na jego pogrzeb przybyło około dziesięciu tysięcy osób. Lavinia zmarła 35 lat później.

Głośna historia o kobiecie, która urodziła w wieku 60 lat. Jak teraz wyglądają mama i córka

Wujku, czy nie chcesz córki? Ta historia z zycia wzięta

Historia samotnego ojca, który wychował sześcioro dzieci