Ceny energii elektrycznej i gazu w Polsce wzrosną. Ile zapłacimy za te usługi

Szef URE zatwierdził w piątek taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla czterech „sprzedawców” z resortu i pięciu największych pośredników.

Taryfy za energię elektryczną wzrosną średnio o 37%.

Według szefa URE ds. gospodarstw domowych, energia elektryczna wzrośnie o około 24% w stosunku do 2021 roku.

Jednocześnie zatwierdzono nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję gazu.

Taryfa na ten rodzaj paliwa wzrośnie o około 83%. Na rachunkach odbiorców gazu zobaczymy kwotę o 54% wyższą niż w 2021 roku.

Fot. Bartlomiej Magierowski/EastNews. Wroclaw 18.09.2021. Wzrost cen pradu. Zdjecie ilustracyjne: gotowka i licznik energii elektrycznej.

Według Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) cena energii elektrycznej w taryfie G (dla ludności) obejmuje cenę sprzedaży energii elektrycznej i jej dystrybucji.

Miesięczny rachunek dla rodziny zużywającej rocznie 1,8 MW energii elektrycznej wzrośnie do 21 zł. Ale dzięki tzw. tarczy antyinflacyjnej w pierwszych 3 miesiącach 2022 r. wzrost będzie mniej zauważalny i wyniesie 6 zł miesięcznie. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia w ciągu trzech miesięcy VAT od sprzedaży energii elektrycznej zostanie obniżony z 22 do 5%.

PKEE podkreśla, że ​​zmiany cen energii elektrycznej wpływają na wszystkich operatorów w Polsce.

Wzrost ceny energii elektrycznej wynika przede wszystkim ze wzrostu ceny węgla, ponieważ większość 70% energii wytwarzają elektrownie węglowe. Innym powodem wzrostu cen jest stopniowe ożywienie gospodarki, która zwiększyła zapotrzebowanie na energię. Nie bez znaczenia jest również czynnik wzrostu cen gazu.

Jeśli chodzi o rachunki za gaz, istnieje pewien rozkład. W przypadku gospodarstw domowych, które wykorzystują gaz tylko do gotowania, cena gazu wzrośnie o 42%; wykorzystanie gazu do podgrzewania wody – o 56%. Ci, którzy wykorzystują gaz do ogrzewania domów, zobaczą kwoty w rachunkach o 58% wyższe niż w 2021 r.

W Roku Tygrysa pozostaną bez pieniędzy i prezentów. Jakie znaki zodiaku źle się zachowały

Ukrainka z największymi kośćmi policzkowymi na świecie pokazała, jak wyglądała w wieku 16 lat bez operacji plastycznych

Ukrainka z największymi kośćmi policzkowymi na świecie pokazała, jak wyglądała w wieku 16 lat bez operacji plastycznych