Cenniki kościołów za udzielanie sakramentów wbiją szpilę w wiernych. Jeden duchowny zabrał głos

Dziś za ślub lub pogrzeb możemy zapłacić „co łaska”, choć zwykle są to określone kwot.

Czy ta kwota w różnych miejscowościach Polski będzie bardzo różnić się? Od 50 zł i aż do kilku tysięcy — tyle może wynosić płata za ślub oraz pogrzeb.

Duchowne za udzielanie sakramentów mogą pobierać, ile chcą, choć jest to decyzja wiernych ile zapłacić za ich usługi. Wiadomo nawet, że istnieją nieoficjalne cenniki w niektórych parafiach.

Jak się okazuje, ceny pomiędzy różnymi parafiami mogą się znaczącą różnić.

Portal colaska.pl, który aktualizuje informacje o nieoficjalnych cennikach panujących w parafiach na terenie polski, podaje, że najtaniej zorganizujemy ślub m.in. w Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Załężu w województwie podkarpackim 27 innych parafiach w kraju.

Najwięcej za ślub narzeczeni zapłacą m.in. w Masłowie w województwie Świętokrzyskim, Makowie Mazowieckim w województwie mazowieckim oraz 27 innych parafiach w kraju.

Za sakrament małżeństwa najwyższa płata wynosi 200 zł.

50 złotych kosztuje sakrament w Parafii św. Marii Magdaleny Łambinowicach w województwie opolskim, a także 14 innych parafiach w Polsce. Najwyższa suma za pochówek jest szokująca. 6 tysięcy złotych to jest najwyższa płata za pogrzeb.

Colaska.pl, podaje, że taka stawka obowiązuje aż w siedemnastu parafiach na terenie naszego kraju, w tym m.in. w Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bolesławcu w województwie dolnośląskim oraz Parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeziorsku w województwie łódzkim.

Wierne z województwa łódzkiego apelują o niesprawiedliwe ceny pogrzebów, ustalone przez lokalną archidiecezję. Ksiądz Paweł Kłys udzielił wywiadu w tej sprawie. On twierdzi, że jeżeli osoba ma zły stan finansowy, starczy poprosić o zniżkę.

– Kogo stać, żeby tyle zapłacić za pochowanie ojca czy matki? 4780 zł trzeba zapłacić administracji cmentarza. Wykopanie grobu to kolejne 2 tysiące.

W Brzezinach ludzie się zapożyczają, żeby wyprawić pogrzeb krewnemu. Jak ksiądz może nas tak traktować?

Czemu biskup nie reaguje i stoi przy swoim? – skarżył się Stanisław Pawlik. Za pochówek taty mężczyzna musiał wydać 12000 zł.

Michał Szpak zabrał głos w bardzo ważnej społecznie sprawie. Poszło również o Święto Niepodległości

Arcybiskup Głódź ma pałac i 20 hektarów posiadłości. Pewny rolnik zdradził całą prawdę o luksusach duchownego

Ciężko w to uwierzyć. Legendarna polska aktorka Halina Kwiatkowska, przyjaciółka Karola Wojtyły pożegnała ten świat