Boże Ciało. Co to za święto, dlaczego świętujemy

W Kościele rzymskokatolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzono co roku w czwartek po Trójcy Świętej.

W tym roku uroczystość przypada na 20 czerwca. Procesja z Najświętszym Sakramentem jest zwieńczeniem świątecznych wydarzeń, w których uczestniczą wszyscy wierzący.

To święto w Polsce ma bardzo starą tradycję, która swoimi korzeniami sięga XIII wieku i ma głęboką religijną symbolikę.

Obchody Bożego Ciała wiążą się z ustanowieniem Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. Komunia Święta jest sakramentem, podczas którego wierni przyjmują Ciało i Krew Chrystusa. Sakrament ten został ustanowiony przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Zgodnie z prawem kanonicznym, tego dnia wierni mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej, ponieważ jest to jedno z najważniejszych świąt w Kościele. W tym dniu organizowane są świąteczne procesje.

Budynki, wzdłuż których porusza się procesja, są ozdobione kwiatami i flagami, na parapetach wystawiane są obrazy i zapalone świece.

Tego dnia katolicy publicznie demonstrują swoją wiarę w prawdziwą obecność Boga w Eucharystii.

Pod koniec Mszy ustawia się procesja, której przewodniczy duchowny, trzymając w dłoniach monstrancję (z łac. Monstrare – aby pokazać, pokazać), w której znajduje się Ciało Chrystusa.

Na ulicy buduje się cztery ołtarze, które są ozdobione zielonymi brzozowymi gałązkami i kwiatami. Nazywane są również czterema ołtarzami, przy których procesja się zatrzymuje. Tutaj czytano po kolei pierwsze rozdziały z Ewangelii od Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Istnieje również tradycja, którą często można zaobserwować na weselach: dziewczęta w białych sukienkach, idąc przed procesją, rozrzucają płatki róż.

Uroczystość Najświętszej Trójcy. Data, znaczenie i tradycje

Wielkanoc. Co oznacza i dlaczego obchodzimy te święto

Mocne rytuały w czasie zaćmienia księżyca 5 czerwca 2020 roku, które przyniosą powodzenie