Zdrowe sadzonki pomidorów są kluczem do uprawy pomidorów

Sadzonki pomidorów, jak prawidłowo siać pomidory?

Nasiona pomidora zaleca się wysiewać około 55 – 65 dni przed sadzeniem sadzonek.

Sadzonki pojawiają się dość szybko w ciągu 5-10 dni. Okres przetrzymywania sadzonek na parapecie wynosi od 45 do 60 dni (od wschodu).

Uprawa sadzonek pomidorów na parapecie polega na stworzeniu następujących warunków dla sadzonek:

Dużo światła jest dobre, gdy okna wychodzą na południe i nie są zacienione przez drzewa (w przeciwnym razie w przypadku niedostatecznego oświetlenia naturalnego potrzebne będzie oświetlenie lampami).

Wysoka wilgotność – musisz spryskiwać sadzonki pomidorów raz lub dwa razy dziennie lub użyć nawilżacza.

Upał – w ciągu dnia optymalna temperatura dla sadzonek zawiera się w przedziale od 18 do 25°C, w nocy – od 12 do 15°C.

Zalecane są następujące mieszanki glebowe:

1 część ziemi ogrodowej (darń) + 1 część próchnicy + 1 część prasowanego lub czarnego torfu + popiół drzewny (na 1 wiadro mieszanki gleby dodać 0,5 l popiołu) + 2 pudełka zapałek superfosfatu na 1 wiadro ziemi + woda (zwilżanie mieszanki);

Sadzonki pomidorów dobrze czują się również w mieszankach glebowych zakupionych w sklepie. Gotowa gleba od sprawdzonych producentów zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i dodatki, dzięki czemu nie trzeba niczego do niej dodawać.

Pakowane nasiona w markowych opakowaniach znanych producentów nie wymagają dalszej obróbki. Zostały już poddane działaniu środków dezynfekujących w zakładzie. Jeśli użyjesz zebranych przez siebie nasion pomidora lub zakupionego na rynku materiału do sadzenia na wagę, może on zostać zarażony patogenami chorób wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych.

Do najpopularniejszych sposobów dezynfekcji gleby pod sadzonki należą:

– pieczenie 10 – 15 minut w piekarniku (temperatura 180 – 200°C);

– pomieszczenie na 1 – 2 minuty w kuchence mikrofalowej o pojemności 850;

– odkażanie wrzątkiem (glebę umieszcza się w garnku z otworami drenażowymi i wlewa się porcjami wrzącej wody);

– dezynfekcja manganem (gleba rozlewana jest roztworem manganu).

Prosta opcja do siewu: umieść nasiona na ziemi i przykryj warstwą gleby o wysokości centymetra.

Zaleca się położenie na wierzchu folii lub szkła, co zapewni sadzonkom stały mikroklimat o wilgotności od 80 do 90 procent. Aby nasiona wykiełkowały, temperatura otoczenia musi mieścić się w zakresie od 25 do 30°C. Dlatego instaluj skrzynki nasienne bliżej grzejników lub innych źródeł ciepła.

Sadzonki pomidorów powinny pojawić się za 3 – 4 dni, jeśli temperatura powietrza nadziemnego wynosi 25 – 28°C, za 5 dni przy temperaturze 20 – 25°C, a za 12 – 15 dni i więcej, jeśli temperatura jest zbliżona 10 – 12°C.

Sadzonki pomidorów z prawdziwymi liśćmi dają przez 7 – 10 dni. W tym okresie, jeśli plony okażą się zbyt gęste, możesz zanurzyć sadzonki w kubkach. Uważa się, że pomidory łatwo tolerują przesadzanie, ale nadal wykonuj tę operację ostrożnie – przesadzaj kiełki grudką ziemi u nasady.

W wieku półtora miesiąca w domu na sadzonkach pomidorów pojawiają się pierwsze pędzle kwiatowe. Zapisz ten fakt, ponieważ za półtora do dwóch tygodni sadzonki będą musiały zostać sadzone w łóżkach. Nie da się odroczyć przesadzania – zmniejszy to produktywność.

Jeśli zamierzasz trzymać sadzonki na parapecie dłużej niż 45 dni, to jedna roślina powinna mieć co najmniej 1 litr gleby.

Lądowanie najlepiej wykonywać w chłodną, ​​bezwietrzną i ponurą pogodę. Odległość między krzewami 30-40 cm. Podczas sadzenia pogłębij centralną łodygę o kilka cali. Za dwa lub trzy dni na pogłębionej łodydze rozpocznie się tworzenie dodatkowych korzeni, w wyniku czego system korzeniowy stanie się silniejszy. Po posadzeniu podlać sadzonki pomidorów ciepłą wodą.

Dokładny horoskop na kwiecień 2022 roku dla wszystkich znaków zodiaku

Morawiecki. Polska będzie jedną z pierwszych, która zrezygnuje z rosyjskiego gazu

W Polsce zniesiono amnestię podatkową. Kto będzie zmuszony płacić podatki