W Polsce zniesiono amnestię podatkową. Kto będzie zmuszony płacić podatki

„Amnestia podatkowa zostanie usunięta z prawa, zanim ktokolwiek będzie mógł skorzystać z tej decyzji” – powiedział wiceminister finansów Artur Sobon.

Przepisy podatkowe, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, zawierają przepisy o tzw. zniesieniu podatków.

Zgodnie z tymi przepisami przedsiębiorca, który wcześniej nie zapłacił RIT lub SIT, będzie mógł zgłosić dochód i zapłacić 8% podatku lub opłatę w wysokości 2% wartości nieruchomości za granicą. Ale Ministerstwo Finansów uchyli te przepisy.

„Przepisy o zniesieniu podatków przewidywały, że procedura powiadamiania podatników, którzy chcą skorzystać z możliwości legalizacji dochodów, powinna rozpocząć się w październiku. Ale ponieważ mamy poważne wątpliwości konstytucyjne, uznaliśmy, że lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której Trybunał Konstytucyjny w trakcie swojego działania uchyla ten mechanizm, czyli niektórzy straciliby możliwość skorzystania z uchylenia w trakcie jego uruchamiania. Dlatego uznaliśmy, że lepiej będzie rozwiązać go teraz, aby później nie było poważnych konsekwencji” – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Wyłączenie przepisów o amnestii zostało uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, który wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

Od dziś można chodzić po Polsce bez masek. Co warto wiedzieć

Polska chce powiększyć swoją armię. Ilu żołnierzy chce zwerbować rząd

Praktyczne porady, jak zabezpieczyć się przed ukąszeniami kleszczy na wiosnę