„Zaprosiliście tych wszystkich gości, a powinniście pomyśleć o czymś takim jak danie pustej koperty znajomym na wesele”

Razem z rodzicami męża starannie przygotowywaliśmy się do ślubu. Musiało być idealnie, bo wszystko przemyśleliśmy w najdrobniejszych szczegółach.

Nie chcieliśmy mieć wystawnego wesela, chcieliśmy, aby wszystko było proste i eleganckie.

Chociaż nie było to duże wesele, koszty były niebotyczne. Wszyscy członkowie rodziny potrzebowali czegoś do ubrania i butów.

Musiałam kupić sukienkę, zrobić fryzurę i makijaż. Potrzebowałam też dużo pieniędzy na szczegóły organizacyjne.

Moi rodzice pokryli wszystkie wydatki, ale sukienkę i garnitur dla pana młodego kupiliśmy sami.

Wybraliśmy fajną restaurację na wsi, a tort miała upiec przyjaciółka mojej mamy. W miarę zbliżania się tego dnia zaczęliśmy ustalać listę gości.

Moi rodzice chcieli zaprosić wszystkich moich krewnych, z którymi rzadko rozmawiałam.

Moi rodzice powiedzieli, że powinniśmy ich zaprosić, ponieważ są bogaci i możemy sobie tylko wyobrazić, ile pieniędzy włożyliby do koperty.

Te kłótnie trwały długo, ale w końcu doszliśmy do porozumienia. Nasi rodzice zgodzili się zaprosić głównie naszych przyjaciół, a nie krewnych.

To był niesamowity dzień, wszyscy byli szczęśliwi, mieliśmy świetną sesję zdjęciową, a potem zjedliśmy pyszny posiłek w restauracji.

Uczta była zabawna, a gratulacje napływały. Goście dawali nam pieniądze i wrzucali koperty do świątecznego pudełka. Po uczcie zatrzymaliśmy się w apartamencie dla nowożeńców.

A rano moja mama powiedziała, że kiedy ona i swatka wyjęły pieniądze z kopert z prezentami, aby ogłosić kwotę zgodnie z tradycją, jedna z kopert była pusta.

Tę kopertę dała moja najlepsza przyjaciółka, z którą przyjaźnię się od dzieciństwa, Anna.

Nie było trudno się domyślić, ponieważ wszystkie koperty były podpisane. Poczułam się bardzo niekomfortowo, nie chodziło o kwotę, którą włożyłaby do koperty, ale o szacunek.

To było po prostu lekceważenie mnie i mojej pracy. Nie powiedziałem nic mojemu przyjacielowi i nadal komunikowaliśmy się jak wcześniej. Wyciągnąłem jednak własne wnioski.

Minął rok, a ona wychodzi za mąż. Zaprosiła mnie i mojego męża na wesele, mówiąc, że powinniśmy dawać pieniądze tylko jako prezenty — chciała odzyskać koszty wesela. Zaczęliśmy się z Andrzejem zastanawiać, co zrobić.

Nie wiem, czy dać jej pustą kopertę, czy zapomnieć o tym incydencie.

Anna została zwolniona z pracy i wróciła do domu z płaczem. Reakcja jej męża zrujnowała wszystkie jej wyobrażenia o rodzinie: „Niech mama cię karmi”

„Mój mąż przyznał się do zdrady prawie po ślubie i nie widzi w tym nic złego: dlaczego za niego wyszłam”

„Nie wychodź za niego. Moja matka mówiła mi, że nigdy nie będziesz z nim szczęśliwa, ale cieszę się, że jej nie posłuchałam”