Wypadł z gniazda albo został wyrzucony, bo był najsłabszy. Żona stwierdziła, że damy mu szansę

Znaleźli go pod bocianim gniazdem w piątek, więc takie nadali mu imię. Rodzina ze wsi Kamienica w Pomorskiem zaopiekowała się pisklakiem, wykarmiła go. Teraz zastanawia się, czy ich pupil wkrótce odleci wraz z innymi bocianami.

Pan Jan Cześnik 31 maja pod gniazdem, w którym zamieszkała bociania para, znalazł pisklę. – Wypadł z gniazda albo został wyrzucony, bo był najsłabszy. Żona stwierdziła, że damy mu szansę – opowiada.

Pierwszą noc przeżył owinięty w kocyk. Rano córka Karolina zaproponowała, żeby nazwać go Piątek, bo w ten dzień tygodnia został znaleziony.

„Choć na jedną zimę mógłby zostać” Rodzina zapewniła mu pokarm – na początku jadł ślimaki i pił wodę ze strzykawki. Zbudowała mu też gniazdo na podwórku.

– Opiekowałam się nim jak niemowlakiem – rozczula się Alicja Cześnik. Jego przysmaki to ryby i podroby. Piątek odwdzięczył się przywiązaniem i uczuciem.

– Leży mi na kolanach i mruczy – cieszy się pani Alicja. Czasem podchodzi i ociera się o nogi domowników. Reaguje także na swoje imię – opowiada rodzina.

– Żona nauczyła go nawet latać – dodaje pan Jan. – Podrzucałam go do góry, a on się cieszył – relacjonuje pani Alicja. Teraz Piątek lata po okolicy. Pas startowy ma na tyle domu lub na pobliskiej drodze powiatowej.

Państwo Cześnik rozczulają się na myśl o tym, że ich pupil może wkrótce odlecieć do ciepłych krajów. – Obserwując, jak się zachowuje, wydaje mi się, że nie odleci. Choć jedną zimę mógłby zostać – mówi pan Jan. Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem – czekamy na Wasze sygnały/materiały.

Źródło: TVN24