Tym razem profesor i jego zespół zaskoczyli wszystkich niebieskookich!

Nauka nie przestaje nas zaskakiwać! Tym razem do ciekawych wniosków doszedł profesor Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Profesor od lat zajmuje się kolorem oczu – co ma na ten kolor wpływ, jak się zmienia w ciągu życia, jakie cechy mu się przypisuje itp. Tym razem profesor i jego zespół zaskoczyli wszystkich niebieskookich!

.

Wiedzieliście, że zdecydowana większość dzieci o jasnej karnacji ma po urodzeniu niebieskie oczy? To potem się zmienia. Natomiast dzieci o ciemnej karnacji zazwyczaj mają brązowe oczy i to już nie ulega zmianie. Spójrzcie tylko na ciemnookich Hiszpanów. Niemniej, nie zawsze tak było…

.

Naukowcy odkryli, że pierwszy na świecie człowiek o niebieskich oczach urodził się właśnie w Hiszpanii! Niespotykany kolor jego tęczówki był efektem mutacji genu OCA2. W związku z tym do pierwszego, niebieskookiego przodka musimy cofnąć się o jakieś… 128 pokoleń!

.

Co więcej, udowodniono, że każda niebieskooka osoba posiada identyczny gen, czyli jest spokrewniona z tajemniczym nieznajomym urodzonym od 6 do 10 tysięcy lat temu!

Znacie kogoś o niebieskich oczach? Podeślijcie mu ten artykuł!