W Polsce pojawią się nowe miasta. Ile i gdzie

Od początku 2022 roku w Polsce oficjalnie pojawi się 10 nowych miast.

Na początku 2022 roku wejdzie w życie dekret, w wyniku którego w Polsce pojawi się 10 nowych miast.

Prawa miejskie otrzymają osiedla w województwach: lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Zmiany dotyczą prawie 80 000 mieszkańców osiedli, w których zmieni się statut miasta.

Zmiany zostaną wprowadzone zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. „W sprawie ustalenia granic poszczególnych gmin i miast oraz nadania niektórym osiedlom statusu miasta”.

Gorzów Wielkopolski, 11.12.2017. Kraków na tle mapy Polski widziany przez szk³o powiêkszaj¹ce, 11 bm. (lm/pkus) PAP/Lech Muszyñski

Decyzje podejmowane były na podstawie liczby mieszkańców, a także uwzględniały fakt, że wszystkie miasta muszą mieć „miejski charakter pod względem funkcjonalno-przestrzennym” oraz posiadać odpowiednią sieć wodociągową i kanalizacyjną.

W procesie tym ważna jest również ekonomia osady i sposób zarabiania na ludności – większość mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej.

W kilku przypadkach obecność dobrze wyposażonego ośrodka i targowiska była dodatkowym argumentem na korzyść miasta. Inne czynniki obejmowały np. miejsca historyczne lub lokalizacje na mapie według rozmieszczenia dróg krajowych i kolejowych.

Praca zdalna w Polsce będzie usankcjonowana prawem. Co warto wiedzieć

„Jesteśmy gotowi do zmiany”. Co emeryci otrzymają w najbliższą niedzielę

Anna Mucha postanowiła zrobić świąteczny prezent dla swoich fanów. Co podarowała im aktorka