W Polsce ceny niektórych rodzajów towarów wzrosną. Za co zapłacimy więcej

Od 2022 r. drożeją papierosy i alkohol, w tym wódka, piwo i wino.

Podatek akcyzowy na alkohol i wyroby tytoniowe został podwyższony decyzją polskiego rządu od nowego roku.

Urzędnicy tłumaczą, że rosnące ceny tych produktów mogą zachęcić Polaków do zdrowego trybu życia. Rządowy plan podniesienia akcyzy jest planowany na najbliższe 5 lat.

31 mld zł rocznie – tyle szacowany jest koszt alkoholu dla obywateli (dane Państwowej Agencji ds. Problemów Alkoholowych).

Rząd chce wytworzyć pozytywny stosunek Polaków do opieki zdrowotnej i podwyższa akcyzę na alkohol i papierosy. Nowa akcyza wejdzie w życie w styczniu 2022 roku.

Według Eurostatu ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są znacznie niższe niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić tylko w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Jednak tylko w Bułgarii cena paczki papierosów jest niższa.

Jak wynika ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, projekt uchwały przewidywał również wprowadzenie tzw. „karty akcyzowej”, czyli harmonogramu zmian stawek podatku akcyzowego, planowanych na najbliższe 5 lat (do 2027 r.).

„Karta akcyzowa” pozwoli producentom z wyprzedzeniem przygotować się do zmian w przepisach i skutecznie kształtować swoją politykę cenową.

Akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i półprodukty (z wyjątkiem cydru i perry) będzie rosła o 5% rocznie.

Natomiast na papierosy, tytoń do palenia i innowacyjne wyroby do palenia przewiduje się wzrost akcyzy o 10% rocznie.

Jak czyścić grzebień, aby włosy nie brudziły się tak szybko

Jak czyścić grzebień, aby włosy nie brudziły się tak szybko

Arystokrata ze świata haute couture. Historia sukcesu Cristobala Balenciagi