Arystokrata ze świata haute couture. Historia sukcesu Cristobala Balenciagi

Cristobal Balenciaga – wielki krawiec swoich czasów – urodził się 21 stycznia 1895 roku i został uznany za „mistrza wszystkich mistrzów”.

Tajemniczy i skryty, postanowił pozostać niewidzialny, ale stał się wielki.

W 1950 roku talent projektanta wychwalał magazyn Elle, podziwiali go Coco Chanel i Christian Dior, najbogatsze kobiety świata chciały ubierać się w jego ubrania.

Wszystko zaczęło się w prostej rybackiej wiosce Getaria u wybrzeży Hiszpanii, między San Sebastian a Bilbao na początku XIX wieku.

Pewnego dnia mały chłopiec w wieku około trzynastu lat zatrzymał się i zapytał przechodzącą damę, za której plecami iskrzyło się morze:

– Czy mogę uszyć ci garnitur?

Dlaczego chcesz to zrobić? – spytała pani.

„Ponieważ myślę, że dam radę” – odpowiedział.

Chłopiec miał na imię Cristobal Balenciaga. Dama to markiza de Casa Torres. Młody Cristobal uszył idealny strój, dokładnie powtarzając wizerunek markizy, po czym zaczęła go patronować. Następnie to ona zabrała nastolatka do Paryża do wielkiego projektanta mody Jacquesa Douceta. Tak mówi „legenda”.

Na długo przed śmiercią męża matka Martina zaczęła szyć sukienki na zamówienie, co najprawdopodobniej było początkiem twórczego życia młodego chłopca – cały czas spędzał z matką, bawiąc się strzępami.

Legendę o spotkaniu markizy de Casa Torres z Balenciagą warto zastąpić legendą bardziej przekonującą – być może za pierwszym razem przymierzali suknię, którą mama przyszłego couturiera zrobiła dla damy. Dzięki tej znajomości Cristobal poznał markizę, jej córki i jej dom: garderoby, magazyny o modzie, wykwintną biżuterię i wystrój wnętrz.

W ten sposób nastolatek został wprowadzony do sztuki wysokiej i świata mody. Odwiedzając Markizę poznał katalogi i domy towarowe, nauczył się doceniać angielski styl i rozróżniać stroje różnych kultur.

Za pośrednictwem markizy dwunastoletni Cristobal dostał się na praktykanta u krawca w San Sebostian, po czym dostał pracę w wytwornym sklepie „Nowa Anglia”, a następnie – w nowym domu towarowym „Grand Magazin du Louvre ”, w którym znajdował się nie tylko markiz, ale także wdowa królowa Maria Krystyna.

W 1913 Cristobal został wysłany do Paryża jako kupiec, a w 1918, po krótkim pobycie w Bordeaux, otworzył swój pierwszy salon C. Balenciaga w San Sebastian i wynegocjował sześcioletnią współpracę z dwiema siostrami, które sponsorowały przedsięwzięcie.

Balenciaga zainwestował w swój biznes 7362 peset i 25 centymów. Liczba centymów podkreśla, że ​​pomimo rosnącej popularności domu, sytuacja finansowa projektanta pozostawała skromna. Po sześciu latach kontraktu Cristobalowi udało się otworzyć nowy dom mody z oddziałami w Madrycie i Barcelonie, nazwany jego imieniem – Cristobal Balenciaga.

Czas grał w ręce projektantów, więc kiedy Europa została pochłonięta przez I wojnę światową, Hiszpania rozkwitła, co sprawiło przyjemność Cristobal. W San Sebastian, jako eleganckim i przyjemnym mieście, dla przyjemności życia i poszukiwania związków w świeckim społeczeństwie, zaczęli pełzać sławni ludzie i znaczący goście zagraniczni.

Znajomość z Madeleine Vionne

To właśnie w tym miejscu często odwiedzali wpływowi projektanci mody tamtych czasów – Callot, Paken, Worth. Pokazy odbywały się w najlepszych hotelach w mieście, w jednym z których prawdopodobnie spotkali się Coco Chanel i Cristobal. Ale ważniejsze od tego spotkania była fatalna znajomość Cristobala z Madeleine Vionne, która zapoczątkowała ich wieloletnią przyjaźń.

Madeleine była pierwszą projektantką, która zastosowała cięcie ukośne, które w tamtym czasie było porównywalne z wynalezieniem koła. Ich przyjaźń trwała do śmierci Balencigi. Legendarny francuski projektant mody Christian Dior zwrócił uwagę na znaczenie obu projektantów, nazywając Cristobala „mistrzem wszystkich rzemieślników”, a Vionne najlepszymi w krawiectwie. „Nikt nie przewyższył Vionne w sztuce szycia damskich sukienek” – powiedział projektant. Jednak Balenciaga i Vionne pracowali w zupełnie innych stylach.

Młody Balenciaga Vionne musiał widzieć swojego ukochanego nauczyciela, który również zaszczepił w Balenciadze niechęć do szkiców – obaj projektanci nauczyli się wyczuwać tkaninę.

„Nienawidzę tych wszystkich szkiców. Projektanci wykonujący szkice nie czują tkaniny ”– powiedziała Vionne.

W Vionne było więcej stanowczości, hartu ducha i pewności siebie niż w jeszcze młodej Balenciadze. Nigdy nie odważyłby się mówić o sobie tak odważnie, jak o swoim mentorze. Na przykład Vionne z przekonaniem oświadczyła: „Nie ma takiej tkaniny, która nie byłaby mi posłuszna”. Chociaż tak naprawdę to Cristobal miał pełne prawo tak powiedzieć, bo byłaby to absolutna prawda.

Po tym, jak Cristobal odkrył swój talent, osiągnął ogromny sukces – w wieku 21 lat podobno sam ubierał hiszpańską królową. Sukcesy w modzie zainspirowały go i umocniły wiarę w siebie, którą w kolejnych latach utracił za sprawą jedynego i niesamowitego rywala w postaci siebie i swojej sławy.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, według wspomnień współczesnych, nie mógł sobie przypomnieć swojego życia bez smutku w oczach, mówiącego, że nie dorastał do swoich standardów i w ogóle żył psim życiem.

W czasie istnienia domu mody stworzył to, na czym stoi współczesny design: wąska, prosta sylwetka w kształcie litery I, beczki, płaszcze, luźne kurtki z ogromnymi kapturami, trapezowe sukienki, pudełeczka, „latające” spodenki płaszcz bez guzików i kołnierzyka. To tylko 10% obrazów, które wciąż są wykorzystywane przez współczesnych projektantów.

Balenciaga dzisiaj

Era domu mody Balenciaga nie zakończyła się do dziś, mimo wszelkiego rodzaju trudności i problemów. Od śmierci Cristobala było kilka prób ożywienia Domu. Niestety nie udało im się to do 1997 roku, kiedy to 26-letni Nicolas Ghesquière został mianowany głównym projektantem. Od tego momentu znowu zaczęli rozmawiać o kolekcjach, sprzedaż zaczęła rosnąć, House dołączył do Gucci Group. Alexander Wang kontynuował linię liderów marki.

Zastępując poprzedniego szefa domu mody Balenciaga, Demna Gvasalia zadziwił publiczność niezwykłym podejściem do znanych rzeczy, mimo że jego nazwisko nie było wcześniej tak dobrze znane w świecie mody. Demna w Balenciaga całkowicie zmieniła reguły gry i porzuciła tradycję marki, czyniąc ją taką, jaką wszyscy znają teraz Fashion House.

Męskie znaki zodiaku, które z natury przypominają pijawki, gotowe wyssać z ciebie wszystkie soki

Prezydent RP opowiedział o nieporozumieniach z żoną. Co wywołało kontrowersje

W Polsce uczniowie wkrótce powrócą do edukacji w pełnym wymiarze godzin. Kiedy