Uroczystość ostatniego pożegnania księcia Filipa. Kto przyszedł pożegnać się z monarchą

Pogrzeb księcia Filipa odbył się dziś w Londynie – mąż 94-letniej królowej Elżbiety II zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat.

Brytyjska rodzina królewska odprowadziła go w ostatnią podróż.

Wszyscy żegnali księcia Edynburga w kaplicy św. Jerzego. Wszyscy starsi członkowie rodziny królewskiej zgromadzili się na ceremonii pogrzebowej: Elżbieta II, książę Karol i Camilla Parker Bowles, książę William i Kate Middleton, książę Harry (przyleciał do Wielkiej Brytanii bez swojej żony Megan Markle, ponieważ teraz spodziewa się dziecko, a lekarze zalecili jej, żeby nie ryzykowała ponownie), książę Andrzej, książę Edward i księżna Anna z rodzinami, księżniczki Beatrycze i Eugenii z mężami.

Od dłuższego czasu przygotowywali się do pogrzebu księcia Edynburga w pałacu (w tych przypadkach z góry opracowywany jest scenariusz, który zgodnie z oczekiwaniami będzie kontynuowany).

Jednak ze względu na koronawirusa zmienił się ich format – królowa Elżbieta II postanowiła przeprowadzić uroczystość z poszanowaniem dystansu społecznego i innych środków ostrożności, aby uniknąć dużych tłumów.

Pogrzeb księcia Filipa odbył się zgodnie z królewskimi zwyczajami, ale nie był państwowy – nie było publicznego pożegnania z księciem (a tradycja ta była ściśle przestrzegana w rodzinie królewskiej).

To było jego własne pragnienie. Książę Filip powiedział, że chciałby, aby jego pogrzeb był skromny.

Trumna księcia Filipa była zapakowana w jego osobisty sztandar, z elementami kultowymi dla jego życia, od pochodzenia greckiej rodziny królewskiej po brytyjskie tytuły.

Powyżej jego szabla i czapka marynarki wojennej.

Według królewskiego źródła, w ostatnich dniach przed śmiercią książę Filip prowadził normalne życie, ale w noc poprzedzającą śmierć jego stan gwałtownie się pogorszył.

Według osoby wtajemniczonej Elżbieta II zabroniła zabrania go do szpitala.

Pałac Buckingham poinformował, że „umarł spokojnie”.

W lutym książę Filip trafił do szpitala w Londynie – w szpitalu przeszedł operację z powodu problemów z sercem. Miesiąc po hospitalizacji wrócił do zamku Windsor.

Książę Filip przed swoimi setnymi urodzinami nie dożył dwóch miesięcy.

Nieznane fakty z życia Danuty Holeckiej. Chodzi o wykształcenie prezenterki telewizyjnej

Jak przyciągnąć szczęście, pieniądze i miłość za pomocą zwykłej szpilki

Tegoroczna majówka wypada w sobotę. Czy pracownicy mogą liczyć na dzień wolny