To wydaje się niewiarygodne, ale jest prawdziwe. Powodem ma być nieczytelna kartka do głosowania

To wydaje się niewiarygodne, ale jest prawdziwe. Pojawiły się wyjaśnienia, dlaczego Koalicja Obywatelska mogła stracić wiele głosów podczas wyborów parlamentarnych.

Powodem ma być nieczytelna kartka do głosowania – szczególnie dla starszych wyborców.

Zwrócił na to uwagę Dominik Uhlig, szef działu danych „Gazety Wyborczej”, i wielu innych internautów. „Ciekawe, ile głosów KO straciła przez to, że wyborcy stawiali krzyżyk w kratce z logo komitetu, a nie w kratce z nazwiskiem” – skomentował.

Udostępnił też fotografię, która ma pochodzić z Tczewa z widocznym krzyżykiem postawionym przez wyborcę nie w przeznaczonej do tego kratce, a właśnie w logotypie Koalicji Obywatelskiej.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych stwierdził wręcz, że o takich sytuacjach alarmują członkowie komisji wyborczych z całej Polski. Na tysiącach kart wyborcy mylnie stawiali krzyżyk. „Takie głosy są uważane za nieważne i odrzucane” – czytamy w poście Ośrodka na Facebooku.

„Wiele starszych osób myliło się jednak i zaznaczało nieprawidłową kratkę. Członkowie komisji wyborczych informują, że ta pomyłka występuje tak często, iż w skali kraju mogła doprowadzić do utraty tysięcy głosów i w konsekwencji może być powodem zwycięstwa PiS” – czytamy dalej.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w jednym z urzędów w Warszawie, takie głosy się zdarzały i także powodowały zagwozdkę dla urzędników. Oczywiście taki głos był również uznawany za nieważny.

Pojawiła się nawet „teoria spiskowa”: czy tak zaprojektowane karty wyborcze nie wprowadziły… celowo wyborców w błąd. Miała o tym świadczyć instrukcja nakazująca postawienie krzyżyka w kratce przy nazwisku.

Wybory według danych z sondażu late poll zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Około godz. ósmej Państwowa Komisja Wyborcza podała zaktualizowane wyniki z prawie 72 proc. komisji.

Według nich przewaga PiS zmniejsza się w porównaniu do poprzednich danych. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskuje 45,81 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 25,46 proc., a SLD – 11,9 proc.