Temperatura w Polsce spadnie poniżej zera

Mylili się ci, którzy wieszczyli jeszcze w październiku powrót lata i temperatur powyżej 15 st. C. Na nic takiego się nie zanosi.

Co więcej, już od poniedziałku na teren Polski dotrze arktyczne powietrze znad Skandynawii. W nocy na południu kraju temperatury spadną nawet do – 3 st. C!

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ochłodzenie przyjdzie do Polski już w nocy z niedzieli na poniedziałek. 5 października najchłodniej będzie w Zakopanem (woj. małopolskie).

Tam w ciągu dnia termometry wskażą tylko 5 st. C. Może też spaść śnieg i śnieg z deszczem.

Najcieplej będzie na zachodzie – w województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Tam też będzie najcieplej – do 11 st. C.

Synoptycy przewidują, że od środy w całej Polsce powinno się ocieplić. Termometry wskażą ok. 8 st. C.na Podlasiu, do 12 st. C. w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Zielonej Górze.

Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że Polacy najchętniej widzieliby na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego. Premiera jako osobę odpowiednią do sprawowania tej funkcji wskazało 18 proc. badanych.

Dalej znalazła się Beata Szydło, którą widzi w tej roli 6 proc. respondentów. Joachim Brudziński, którego nazwisko być może najczęściej pada w kontekście następcy Jarosława Kaczyńskiego, nadawałby się do tej funkcji tylko według 4 proc. pytanych. Tyle samo wskazało Zbigniewa Ziobrę.

Mateusz Morawiecki dostał najwięcej głosów, ale ogółem Polacy mają problem ze wskazaniem następcy obecnego prezesa. Aż 31 proc. badanych stwierdziło, że do tej roli nie nadaje się żadna z wymienionych osób. Jeszcze więcej – 37 proc. – oświadczyło, że „trudno powiedzieć”.

W sumie więc aż 68 proc. badanych nie wskazało żadnego kandydata. Potwierdza to przypuszczenie, że wielu Polaków nie potrafi sobie wyobrazić PiS bez Jarosława Kaczyńskiego.

Pierwszym sygnałem, że w Polsce powoli nadchodzi zima, była noc ze środy na czwartek. W Tatrach spadł śnieg! Na Kasprowym Wierchu przez noc spadło go aż 11 cm.

Od 6 października spodziewane są kolejne opady w Tatrach. To kiepska wiadomość dla tych, którzy planowali piesze wycieczki w Tatry Wysokie.

Od 2 października warunki na górskich szlakach są bardzo trudne. Na swoim profilu na Facebooku TOPR prosi turystów o rozwagę i zaleca rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr. Szlaki są zasypane i oblodzone. Niewykluczone, że już niebawem wystąpi także zagrożenie lawinowe.

Źródło: IMGW