Przedstawiciele ZUS w Polsce mają zakaz przesłuchiwania sąsiadów w celu monitorowania zwolnień lekarskich

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających w szpitalu i pytać ich o informacje na temat kontrolowanej osoby.

Ponadto ZUS nie będzie mógł otrzymywać informacji o swoich klientach od operatora komórkowego lub banku.

Powiedziała o tym w rozmowie z portalem InPoland Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie dolnośląskim.

Nowe przepisy (zmienione ustawą z dnia 24 czerwca 2021 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórymi innymi ustawami), które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, nie przyznają ZUS takich uprawnień.

„Mogę zapewnić, że nasi pracownicy nie będą odwiedzać sąsiadów naszych klientów, aby zapytać ich, co ktoś robi podczas pobytu w szpitalu” – powiedziała rzeczniczka.

Przypominamy, że według wstępnych danych od nowego roku ZUS powinien otrzymać prawo do kontroli zwolnień lekarskich i samych podatników. Jak się okazało, takie metody kontroli są oficjalnie zabronione.

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał prawo do otrzymywania danych i informacji tylko w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do pomocy, ich wielkości, podstawy obliczeniowej oraz ich wpłat od ubezpieczających i opłacających składki.

Dawni rabusie podzielili się swoimi tajemnicami i powiedzieli, jak nie stać się obiektem rabunku

Ministerstwo Zdrowia ponownie nalega, aby ludzie nosili maski

Kaczyński ma nowego koalicjanta. Kim on jest