Polski rząd ogłosił nową strategię demograficzną. O co chodzi

Według przedstawicieli rządu program demograficzny powinien wzmocnić Polskę.

„Rodzina to mikrokosmos, a przyszłość społeczeństwa zależy od tego, jak w rodzinie będą wychowywane dzieci” – powiedział w czwartek (17 czerwca) premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek, w ramach Strategii Demograficznej, rząd zaproponował zmiany w Kodeksie pracy, aby chronić zatrudnienie rodziców i zapewnić elastyczność.

Ogłoszenie projektu Strategii Demograficznej 2040 odbyło się w ogrodzie przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie.

Celem Strategii jest podniesienie wskaźnika urodzeń do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w ciągu najbliższych 20 lat.

W konferencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Malong oraz wiceminister ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Marlena Malong przypomniała o planach stworzenia nowego instrumentu – tzw. Kapitału Rodzicielskiego (Rodzicielskiego Kapitału Opiekuńczego).

Ten kapitał na start to 12 000 zł, który zostanie przekazany w zależności od tego, kiedy rodzice zechcą z niego skorzystać – w pierwszym lub drugim roku po urodzeniu dziecka. Nawiasem mówiąc, ten projekt ustawy został już przygotowany.

Komisarz Rządu przedstawiła nową propozycję – pakiet zmian do Kodeksu pracy – elastyczne i stabilne działanie.

– W ramach elastyczności chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej szeroko – dla rodziców dzieci poniżej czterech lat – powiedziała Socha.

Gwarancja dotyczy również kobiet w ciąży. Pracodawca nie będzie mógł dyskryminować pracownika na podstawie czasu pracy, wyłączając go ze świadczeń pracowniczych.

Matki muszą być chronione przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od godzin pracy. Ochrona przed zwolnieniem będzie dotyczyć także rodziców w pierwszym roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ochrona ta będzie obowiązywać od momentu zajścia w ciążę przez kobietę.

Kobieta w Polsce odkopała w ogrodzie niezwykłe znalezisko

Tusk wraca do polskiej polityki i poprowadzi opozycję

Prawdziwe miłosierdzie. Dwóch Polaków zaprezentowało swoje samochody niepełnosprawnym Ukraińcom