Tusk wraca do polskiej polityki i poprowadzi opozycję

Donald Tusk, który w ostatnich latach angażował się w politykę europejską w Brukseli, wraca do polskiej polityki i stanie na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, której był współzałożycielem.

Według „Onetu”, powołując się na liczne źródła.

Zwraca się uwagę, że decyzja o powrocie Tuska do polskiej polityki wewnętrznej była wynikiem jego poniedziałkowego spotkania w Sopocie z obecnym liderem partii Borysem Budką.

Budka i Tusk wspólnie obejrzeli mecz reprezentacji Polski i zamieścili wspólne zdjęcie na portalach społecznościowych.

Według Polityki, decyzja Tuska zostanie oficjalnie przedstawiona czołowym politykom partii w środę 23 czerwca, kiedy odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

Według „Gazety Wyborczej” Budka zrezygnuje z kierownictwa partii, a Tusk musi go zastąpić.

„Tusk powiedział Budce, że działania zmierzające do sukcesji powinny rozpocząć się do końca czerwca. Budka sprawiał wrażenie, że złożył rezygnację, ale czy rzeczywiście to zrobi, nie jest już pewne” – powiedział w rozmowie z „Gazeta Wyborcza” polityk, który wie, co działo się za kulisami spotkania.

Rozmówcy gazety podkreślają, że zgodnie z planem zmiana nastąpi w tym miesiącu.

Sukces jest potrzebny, aby wyprzedzić zaplanowany na 3 lipca zjazd rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, na którym Jarosław Kaczyński ponownie zostanie liderem partii, a partia zacznie promować Nowy Ład.

Zdaniem „Wyborczej” zmiana kierownictwa w opozycji może nie przebiegać gładko, gdyż niektórzy czołowi politycy Platformy Obywatelskiej nie popierają powrotu Tuska.

Donald Tusk jest polskim historykiem i politykiem, współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Platformy Obywatelskiej, który kierował w latach 2003-2014. W latach 2007-2014 był premierem RP.

W latach 2014–2019 Tusk stał na czele Rady Europejskiej, jednej z wiodących instytucji Unii Europejskiej, a w 2019 roku został przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Prawdziwe miłosierdzie. Dwóch Polaków zaprezentowało swoje samochody niepełnosprawnym Ukraińcom

Lato zbliża się do Polski. Jakiej pogody możemy spodziewać się w weekend

Jak odmówić przyjaciołom lub członkom rodziny, którzy chcą pożyczyć pieniądze