Polska przygotowuje zmiany dotyczące pochówku. Co trzeba wiedzieć

W ciągu dwóch miesięcy planują wprowadzić do Sejmu ustawę, która przewiduje wprowadzenie elektronicznych kart zgonu, cyfryzację ksiąg cmentarnych oraz utworzenie rejestru grobów.

Rzecznik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Zabytków Wojciech Labuda powiedział, że obecne przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. wymagają rewizji.

Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie ich do aktualnych realiów prawnych i organizacyjnych.

W Polsce dwie Ukrainki zostały zaatakowane nożem, jedna z nich zginęła. Wśród napastników jest Ukrainiec

W Polsce rybak wyłowił z rzeki kawałek ludzkiej ręki

Dodał, że nie ma planów na żadną rewolucję moralną w tej dziedzinie. Jedyną zauważalną zmianą będzie digitalizacja danych.

Projekt przewiduje wprowadzenie m.in. elektronicznego aktu zgonu. Dane powinny być automatycznie przekazywane do rejestrów państwowych i instytucji powiązanych.

Ma to na celu usprawnienie procedur klasyfikacji przyczyn zgonów oraz udostępnienie danych GUS i organom rentowym. Będzie to daleko idące uproszczenie nie tylko dla obywateli i firm, ale także dla państwa, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, takich jak epidemie.

Z kolei digitalizacja miejsc pamięci polega na stworzeniu centralnej bazy cmentarzy i miejsc pochówku, wyszukiwarkach internetowych i mapach grobów, digitalizacji ksiąg cmentarnych czy spisie on-line historycznych cmentarzy i grobów wybitnych osób.

Obecnie proponuje się wprowadzenie innowacji od 1 marca 2023 roku. Termin może ulec zmianie w wyniku dalszych prac rządu lub parlamentu. Projekt jest obecnie przedmiotem dyskusji.

W Polsce rybak wyłowił z rzeki kawałek ludzkiej ręki

Polski przywódca Andrzej Duda podsumował wyniki swojej wizyty w Egipcie

Horoskop dla kobiet na tydzień 16-22 maja. Co pomoże przyciągnąć szczęście do różnych znaków zodiaku