„Pewnego dnia postanowiłem pójść do młodej kochanki i zostawiłem żonę, ale później żałowałem tej decyzji: chciałbym zjeść barszcz”

Moja żona Anna jest w moim wieku. Oboje jesteśmy po czterdziestce. Zapomniałem, jaka była szczupła i dźwięczna, gdy poznałem ją dwadzieścia lat temu.

I nie chodzi tylko o to, że nie staje się młodsza, a jej fryzura wcale nie jest modna. Chodzi o to, że jej charakter niesamowicie się pogorszył.

Mam dość jej barszczu i zup. Mam też dość jej pasztecików. Nasza intymność jest monotonna, a jedyną rozrywką jest serial lub – co gorsza – wyjazd na wieś.

Chociaż mieliśmy już dobre dochody, mogliśmy sobie pozwolić na coś ciekawszego.

Nie mogę powiedzieć, że całkowicie przestałem kochać Annę, ale nie miałem z nią wspólnych wakacji.

Zaczynałem czuć, że jestem za stary, by doświadczać radości i łatwości miłości. W tym czasie do naszego działu dołączyła młoda Julia.

Julia ma dwadzieścia pięć lat, jest szczupła i ma krótką modną fryzurę. Miała błysk w oczach i wesoły śmiech. A jak na mnie spojrzała, gdy zapytała mnie o pracę?

W takich chwilach czułem się młody i bardzo odważny. Pomyśleć, że ta wróżka pytała mnie, co oznaczało, że widziała we mnie prawdziwego mężczyznę, który wie wszystko.

Anna od dawna nie konsultowała się ze mną, częściej mnie krytykowała i zmuszała do robienia rzeczy po swojemu. I z reguły zawsze miała rację.

Kiedyś zaprosiłem Julię na kawę i ku mojemu zaskoczeniu zgodziła się. W tym momencie dokonałem niesamowitego odkrycia — wciąż mogę być lubiany przez młodych i pięknych ludzi.

I tak zaczął się nasz romans. Codziennie jedliśmy razem lunch, a wieczorem mogliśmy iść na mały spacer. Czasami zabierałem Julię do sklepu z bielizną i kupowałem jej koronkowe komplety.

Jednak większość mojej pensji była zawsze pod kontrolą Anny. Rozdzielała moją pensję i swoją, odkładając nawet trochę na bok. Nie zawsze udawało mi się zadowolić Julię prezentami. To był powód, dla którego zdecydowałem się opuścić rodzinę.

O dziwo, spodziewałem się, że moja potężna żona będzie krzyczeć i obrażać mnie. Ale Anna spokojnie skinęła głową. Wydawało mi się nawet, że w jej oczach zalśniła łza. Pomogła mi spakować walizkę, oddała kartę płac i wyprowadziła z domu.

I wtedy zaczęło się moje cudowne życie z młodą pięknością. Wynająłem przytulne mieszkanie i zanurzyłem się w świat namiętności i czułości.

Julia była moją księżniczką. Gotowanie dla niej pysznych dań sprawiało mi przyjemność. Czasami chodziliśmy do kawiarni. Wiedziałem, że wkrótce sama zacznie gotować dla mnie obiad. Ale z jakiegoś powodu ta chwila nie nadchodziła przez długi czas.

Spodziewałem się domowego jedzenia, barszczu, a ona ciągnęła mnie do nowej kawiarni. Julia ma manicure, więc nie będzie pracować rękami w kuchni. Tego dnia sama poszłam do kuchni i ugotowałam barszcz.

Ale od tego momentu było tak, jakby kłopoty spadły na naszą parę. Myślałem nawet, że to wina Anny. Byłem chory i byłem pewien, że Julia kupi lekarstwa i zrobi mi rosół. Ale ona ubrała się i poszła do domu przyjaciółki.

Julia kategorycznie odmówiła prasowania moich ubrań. Sam nie wiedziałem, jak obsługiwać żelazko. Zawsze robiła to Anna. Dlatego zaczęłam częściej pojawiać się w pracy w niechlujnym stanie.

Pewnego dnia zobaczyłem Annę. Wyglądała dobrze, zmieniła fryzurę i moim zdaniem schudła. Uśmiechnęła się do mnie życzliwie i ze współczuciem powiedziała mi, że nie wyglądam zbyt dobrze.

Pod wpływem impulsu powiedziałem byłej żonie, że chciałbym wrócić. Ale ona odpowiedziała, że dobrze jej się żyje i wyjeżdża na wakacje z przyjaciółką. Chciałbym porozmawiać z nią dłużej, ponieważ czułem, że naprawdę tęsknię za tą kobietą. Ale Anna powiedziała, że się spieszy i życzyła mi powodzenia.

Wróciłem do domu. Nigdy wcześniej nie czułem takiego ciężaru w duszy. W tym momencie wyraźnie zdałem sobie sprawę, że wymieniłem prawdziwy skarb na absolutnego smoczka, na którym w ogóle mi nie zależało. I nie miałem pojęcia, jak dalej żyć.

„Pewnego dnia moja matka pojawiła się na progu i powiedziała, że zamierza z nami zamieszkać. Nie mogliśmy nic zrobić, ponieważ sprzedała już swoje mieszkanie”

„Moi rodzice pozwolili mojej siostrze wziąć samochód, ale teraz mój mąż musi go prowadzić: gdzie w tym sprawiedliwość”

„Natychmiast zauważyłam, że brat mojego męża i jego żona planują eksmisję mojej teściowej do domku letniskowego: mąż i ja natychmiast ich rozgryźliśmy”