Paweł Szefernaker o sytuacji w Ukrainie. „Nie możemy dawać pieniędzy na pomoc wszystkim uchodźcom w nieskończoność”

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker powiedział, że otrzymają ją ci, którzy obiektywnie potrzebują pomocy państwa.

Komisarz rządu ds. uchodźców przypomniał, że polski rząd gwarantuje rodzinom, które schroniły się w funduszach dla uchodźców, pomoc uchodźcom przez cztery miesiące.

Wyjaśnił, że pomoc państwa w wysokości 40 zł na utrzymanie uchodźcy nie jest rygorystyczna do końca czerwca, ale w ciągu 120 dni od daty przybycia do Polski osoby uciekającej przed rosyjską agresją.

„Rodziny opiekujące się osobami wymagającymi opieki systemowej, takimi jak niepełnosprawni, kobiety w ciąży, kobiety z małymi dziećmi, osoby starsze, które nie mają szans na usamodzielnienie się w Polsce, będą mogły nadal otrzymywać pomoc” – powiedział.

Szefernaker zapowiedział także utworzenie klubów dla dzieci z Ukrainy, aby matki mogły jednocześnie zostawić swoje dzieci pod opieką i pracować, a tym samym usamodzielnić się.

„Nie możemy przekazać tych środków wszystkim (uchodźcom – przyp. red.) w nieskończoność” – powiedział.

Wiceminister spraw wewnętrznych zapowiedział, że do końca czerwca zostaną ustalone kryteria „osoby, która obiektywnie potrzebuje pomocy”.

Potwierdził również stałą pomoc polskiego rządu w zakresie zakwaterowania uchodźców i wezwał organizacje pozarządowe, aby nie trzymały się z daleka.

W Polsce wszedł w życie „rejestr ciąż”. Kto będzie miał do niego dostęp

Prezydent Andrzej Duda podpisał ważną ustawę w Katowicach. Chodzi o nowe święto państwowe

Co fizjonomowie mówią o procesie Johnny’ego Deppa i Amber Heard